Region: Zadbajmy o wpólne bezpieczeństwo - Aktualności - Policja Warmińsko-Mazurska

Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Region: Zadbajmy o wpólne bezpieczeństwo

Polskie drogi wciąż należą do jednych z najbardziej niebezpiecznych w Unii Europejskiej, a Polska jest na przedostatnim miejscu w Europie pod względem liczby ofiar śmiertelnych w przeliczeniu na milion mieszkańców. Tylko w 2017 roku w Polsce doszło do 33 tys. wypadków, w których zginęło około 3 tys. osób. Te zatrważające statystki dowodzą, że nie wolno ustawać w wysiłkach, by ten stan rzeczy zmienić. Wspólnie jesteśmy odpowiedzialni za edukację społeczeństwa w zakresie bezpieczeństwa na polskich drogach.

Nidzica:

Wczoraj (22.03.18 r) około godz. 06.30 na drodze powiatowej koło miejscowości  Załuski (gm. Nidzica), doszło do wypadku drogowego. Z wstępnych ustaleń policjantów wynika, że kierujący pojazdem marki Renault, którym podróżowało 5 osób jadąc w kierunku miejscowości Rączki, nie dostosował prędkości do warunków panujących na drodze, wpadł w poślizg i zderzył się z jadącym z przeciwnego kierunku VW Transportem. Wskutek tego zdarzenia kierowca pojazdu poniósł śmierć na miejscu oraz troje jego pasażerów. Kierowca VW oraz pasażerka Renault zostali przetransportowani do szpitala. Droga przez kilka godzin była nieprzejezdna. Policjanci pod nadzorem prokuratora badają okoliczności tego tragicznego w skutkach zdarzenia. Wczoraj nad ranem panowały trudne warunki na drogach dla kierowców. Dlatego warto zdjąć nogę z gazu i dostosować prędkość do panujących warunków na drodze.

Mrągowo:

Wczoraj (22.03.2018 r.)po godzinie 19.00 na skrzyżowaniu w miejscowości Młynowo doszło do zdarzenia drogowego. Jak wstępnie ustalili funkcjonariusze pracujący na miejscu zdarzenia, kierujący Volkswagenem T4 nie ustąpił pierwszeństwa przejazdu kierującemu osobowym hyundaiem. W wyniku nieprawidłowego manewru doszło do zderzenia bocznego tych pojazdów.

Zespół ratownictwa medycznego przewiózł do szpitala dwóch kierowców, ale pozostał w nim tylko 60-letni kierowca vw, który doznał poważnych obrażeń.

Funkcjonariusze sprawdzili stan trzeźwości 34-letniego kierowcy hyundaia, który był trzeźwy, drugiemu kierowcy z uwagi na jego stan zdrowia pobrań krew do badań.

Obecnie policjanci wyjaśniają wszelkie przyczyny i okoliczności w wyniku których doszło do wypadku.

Lidzbark Warmiński:

Wczoraj (22.03.18) około godziny 19.00 oficer dyżurny lidzbarskiej policji otrzymał informację o potrąceniu pieszego. Do zdarzenia doszło na ul. Bartoszyckiej, droga krajowa numer 51. Jak ustalili wstępnie policjanci pracujący na miejscu zdarzenia drogowego, kierujący volkswagenem pasatem nie ustąpił pierwszeństwa mężczyźnie przechodzącemu przez przejście dla pieszych, w wyniku czego doszło do jego potrącenia. 64-latek z urazem głowy został przetransportowany do szpitala w Bartoszycach. Pieszy był pod działaniem alkoholu. Badanie stanu trzeźwości potwierdziło, że mężczyzna miał blisko 2 promile alkoholu w organizmie.

Kierujący w chwili zdarzenia był trzeźwy. Policjanci zatrzymali mężczyźnie prawo jazdy. Teraz funkcjonariusze szczegółowo wyjaśniają okoliczności tego zdarzenia.

Także wczoraj (22.03.18) kilka minut przed godziną 16:00, patrol ruchu drogowego jadący trasą Mingajny – Orneta zauważył w przydrożnym rowie pojazd. Osobowy lexus leżał na dachu, a z jego wnętrza próbowali wydostać się kierujący i pasażerka.

Jak wstępnie ustalili mundurowi 58-letni kierowca najprawdopodobniej nie zachował należytej ostrożności, zjechał na pobocze wywracając pojazd na dach.  Zarówno od kierującego jak i  pasażerki policjanci wyczuli zapach alkoholu. Przeprowadzone badanie stanu trzeźwości potwierdziło, że oboje mają blisko dwa promile alkoholu w organizmie. Kierujący i pasażerka  w wyniku tego zdarzenia nie odnieśli żadnych obrażeń. Mieszkaniec Lidzbarka Warmińskiego  stracił prawo jazdy. Za swoje nieodpowiedzialne zachowanie tłumaczyć się będzie przed sądem. Za popełnione przestępstwo grozi mu kara do 2 lat pozbawienia wolności, zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych oraz wysoka grzywna.

Działdowo:

Wczoraj (22.03.18 r.) we wczesnych godzinach rannych na łuku drogi przy wyjeździe z miejscowości Krasnołąka kierujący autobusem nie dostosował prędkości jazdy do warunków panujących na drodze w wyniku czego stracił panowanie nad pojazdem i wpadł w poślizg. Następnie zjechał na przeciwległy pas ruchu i uderzył w prawidłowo jadącą piaskarkę marki Iveco. Piaskarka w wyniku tego zderzenia uderzyła w ogrodzenie pobliskiej posesji uszkadzając je. Na miejscu zdarzenia pracowali policjanci ruchu drogowego. Sprawdzili oni stan trzeźwości kierujących pojazdami, który nie budził żadnych zastrzeżeń. Obaj kierowcy, to mieszkańcy Działdowa. Nie odnieśli oni żadnych poważnych obrażeń. Sprawcę kolizji funkcjonariusze ukarali mandatem i punktami karnymi.

Natomiast w południe w Działdowie policjanci drogówki wyjaśniali przyczyny zderzenia dwóch samochodów osobowych, do którego doszło na ulicy Malewskiej. Ze wstępnych ustaleń funkcjonariuszy wynika, że kierująca pojazdem marki Hyundai mieszkanka Olsztyna wykonywała manewr cofania, gdy zobaczyła pojazd marki Opel Astra, którego kierujacy również wykonywał manewr cofania. Kobieta zatrzymała się swoim autem, a po chwili poczuła uderzenie. W jej pojazd uderzył kierujący oplem. Za kierownicą auta siedział mieszkaniec gminy Działdowo. Mężczyznę, za spowodowanie kolizji, policjanci ukarali mandatem i punktami karnymi.

Ełk:

Na ul. Przemysłowej w Ełku policjanci zatrzymali osobowego opla. Na liczniku auta było 102 km/h, choć można tu jechać 50 km/h Za przekroczenie dopuszczalnej prędkość na obszarze zabudowanym o 52 km/h mieszkaniec Ełku został ukarany mandatem karnym. Na konto 36-letniego kierowcy trafi również 10 punktów karnych. Podczas kontroli odebrano mężczyźnie prawo jazdy, które będzie mu zatrzymane przez najbliższe trzy miesiące.

Przypominamy, że jeśli kierowca mimo zatrzymanego prawa jazdy dalej będzie prowadzić auto bez uprawnień, okres ten przedłuży się do sześciu miesięcy, a kolejna kontrola bez prawa jazdy, zakończy się cofnięciem uprawnień i koniecznością ponownego zdawania egzaminu.

W trakcie wczorajszych działań „Prędkość” policjanci ujawnili w sumie 23 wykroczenia przekroczenia dozwolonej prędkości. Liczby te wyglądają bardzo niepokojąco, ponieważ przekroczenie dopuszczalnej prędkości co roku jest główną przyczyną zdarzeń drogowych, a w wypadkach z tej przyczyny ginie największa liczba osób. Dlatego apelujemy do kierowców o odpowiedzialność i stosowanie się do przepisów ruchu drogowego.

Szczytno:

Jazda na tzw. „podwójnym gazie” jest prawnie zabroniona. Fakt ten zignorował wczoraj 48-letni mieszkaniec gminy Szczytno, który jechał swoim audi mając w organizmie ponad półtora promila alkoholu. Mężczyzna został zatrzymany do kontroli drogowej przez szczycieńskich policjantów w Szczytnie na ulicy Nauczycielskiej. Dalej już tym autem nie pojechał. Funkcjonariusze odebrali 48-latkowi uprawnienia do kierowania pojazdami. Teraz za swój czyn mężczyzna odpowie przed sądem.

Policja apeluje do kierujących samochodami o dokładne upewnienie się, zanim wykonają jakiś manewr na drodze. Często wystarczy chwila nieuwagi, drobne rozkojarzenie, by doszło do kontaktu z innym autem, otarcia czy uszkodzenia pojazdu. W wielu przypadkach zachowanie należytej ostrożności i większe skupienie ze strony kierujących pozwoliłyby zapobiec tego typu zdarzeniom drogowym. Lepiej chwilę zaczekać, ustąpić pierwszeństwa, a przede wszystkim zwolnić i upewnić się co do możliwości wykonania jakiegoś manewru na drodze i kontynuowania dalszej jazdy, a zapewne nasze poczucie bezpieczeństwa będzie mniej zagrożone i nie narazimy się na koszty związane z pokryciem szkód czy zapłatą za mandat. 

Pamiętajmy!

Przejścia dla pieszych to miejsca bardzo newralgiczne, a wypadki z udziałem pieszych są z reguły najbardziej tragiczne w skutkach. Pamiętajmy, że zawsze kierujący zbliżający się do przejścia dla pieszych jest zobowiązany zachować szczególną ostrożność i ustąpić pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na przejściu.

Piesi natomiast powinni wziąć do serca zasadę ograniczonego zaufania: to, że my widzimy nadjeżdżające auto, wcale nie oznacza, że kierowca widzi także nas. Pod żadnym pozorem nie należy wchodzić na przejście tuż pod nadjeżdżający pojazd, nigdy też wychodzić na jezdnię zza przeszkody.

Wzajemne poszanowanie praw, respektowanie obowiązków wpływają na bezpieczeństwo w ruchu drogowym.

Warunki atmosferyczne

Wraz ze zmianą pogody, na drogach jest coraz bardziej niebezpiecznie – nie tylko dla kierujących pojazdami, ale również dla pieszych. Jest to czas kiedy prawdopodobieństwo występowania zdarzeń drogowy wzrasta kilkakrotnie. Zmienne warunki atmosferyczne: występowanie mgły, opady deszczu, czy śniegu, śliska nawierzchnia i niska temperatura, znacznie wydłużają drogę hamowania co wpływa negatywnie na bezpieczeństwo użytkowników dróg.

psz/dk/mk/jn/akdn/esz/kw