Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Region: „Dzień przedsiębiorczości” – młodzież odwiedziła warmińsko –mazurskie jednostki policji

Policyjne jednostki w regionie odwiedzili uczniowie w ramach ogólnopolskiego „Dnia przedsiębiorczości”. Młodzież podczas spotkań i rozmów z policjantami poznała arkana zawodu policjanta, dowiedziała się o procedurze rekrutacyjnej, a także usłyszała, w jaki sposób korzystać z Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa i aplikacji mobilnej Moja Komenda.

Lidzbark Warm.

21 marca obchodzona była XV edycja Dnia Przedsiębiorczości którego inicjatorem jest Fundacja Młodzieżowej Przedsiębiorczości. Program odbywa się pod honorowym patronatem Prezydenta RP i skierowany jest do uczniów szkół ponadgimnazjalnych. Zgodnie z założeniami udział w przedsięwzięciu sprzyja podejmowaniu przez młodych ludzi trafnych decyzji przy planowaniu swojej drogi edukacyjnej i zawodowej. Uczniowie ze szkół biorących udział w programie odbywają jednodniowe praktyki w różnych instytucjach, dzięki czemu mają możliwość zweryfikowania swoich wyobrażeń o wymarzonym zawodzie. Podobnie jak w roku ubiegłym do Dnia Przedsiębiorczości przyłączyła się także Komenda Powiatowa Policji w Lidzbarku Warmińskim.

Podczas spotkania podkom. Monika Klepacka oficer prasowy lidzbarskiej komendy przekazała słuchaczom niezbędne  informacje na temat zasad doboru i możliwości pełnienia służby w Policji. Uczniowie zostali również zapoznani z wymogami oraz predyspozycjami jakie należy spełniać na różnych stanowiskach służbowych. Młodzi praktykanci mieli również okazję zapoznać się z regulaminem organizacyjnym jednostki i podstawowymi zagadnieniami z ustawy o Policji, dzięki czemu dowiedzieli się jakie zadania i obowiązki nakłada na zawód policjanta przywołana ustawa.

Profilaktyk lidzbarskiej komendy sierż. szt. Łukasz Czerniewski zaprezentował młodzieży policyjne umundurowanie oraz policyjny sprzęt, jaki funkcjonariusze używają podczas służby. Uczniowie dowiedzieli się czym zajmują się policjanci z poszczególnych wydziałów, usłyszeli co na co dzień robi policjant z wydziału kryminalnego, drogówki czy dzielnicowy. Goście dowiedzieli się o aplikacji Moja Komenda, którą można zainstalować w telefonie komórkowym i dzięki niej łatwo skontaktować się ze swoim dzielnicowym, usłyszeli o programie Dzielnicowy Bliżej Nas, oraz o Krajowej Mapie Zagrożeń Bezpieczeństwa.

Szczególnym zainteresowaniem cieszył się pokaz technika kryminalistyki st. asp. Dariusza Saracena. Technik przedstawił proces szkolenia i zdobywania umiejętności polegających na ujawnianiu i zabezpieczaniu śladów kryminalnych na miejscu różnego rodzaju zdarzeń – przestępstw, wypadków drogowych i różnych zdarzeń losowych. W praktyce pokazał uczniom, jak ujawnia się i pobiera odciski palców pozostawione przez sprawcę, jak zabezpiecza się ślady jego obuwia oraz ślady zapachowe. Uczniowie dowiedzieli się między innymi co to są oględziny, osmologia, daktyloskopia czy mechanoskopia.

Uczniowie byli zgodni, że jednodniowe praktyki to szansa na zdobycie praktycznej wiedzy o tym, jak naprawdę wygląda praca w ich wymarzonym zawodzie. Wizyta w lidzbarskiej komendzie była ciekawym doświadczeniem w ramach zajęć i pozwoliła młodzieży bliżej poznać organizację pracy policjantów.

 

  • Dzień Przedsiębiorczości
    Dzień Przedsiębiorczości
  • Dzień Przedsiębiorczości
    Dzień Przedsiębiorczości
  • Dzień Przedsiębiorczości
    Dzień Przedsiębiorczości

 

Pisz

Młodzież Katolickiego Liceum Ogólnokształcącego w Piszu w ramach „Dnia przedsiębiorczości” postanowiła odwiedzić Komendę Powiatową Policji w Piszu, aby dowiedzieć się na czym tak właściwie polega praca policjanta.

Uczniowie w pierwszej kolejności spotkali się z p.o. Komendantem Powiatowym Policji w Piszu, kom. Marcinem Karmowskim, który bardzo serdecznie powitał gości. Zachęcał młodych ludzi, by po zakończeniu nauki wstąpili w szeregi policji.

W dalszej kolejności młodzież trafiła pod opiekę dzielnicowego, st. asp. Tomasza Zawalicha. Po jego okiem uczniowie poznawali arkana wykonywania zawodu policjanta.

Młodzi ludzie dowiedzieli się m.in. na czym polega praca dzielnicowego i dlaczego właściwie nazywany jest „policjantem pierwszego kontaktu”. Funkcjonariusz podkreślił, że w jego pracy najważniejszy jest kontakt z obywatelami. Pomocna jest w tym aplikacja mobilna Moja Komenda oraz Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa. Starszy aspirant Tomasz Zawalich wyjaśnił młodzieży czym są te aplikacje, do czego służą i w jaki sposób można z nich korzystać.

W dalszej kolejności uczniowie spotkali się z technikiem kryminalistycznym, który opowiadał młodym ludziom o swojej pracy. Był też wątek praktycznego zabezpieczania śladów oraz daktyloskopia, czyli robienie odcisków palców.

O swojej pracy uczniom opowiadała także policjantka pełniąca funkcję oficera prasowego i zajmująca się profilaktyką społeczną. Jak się okazało, jest ona dobrze im znana z różnego rodzaju spotkań przeprowadzonych w ich szkole.

Z młodzieżą spotkał się także pracownik kadr, który mówił o rekrutacji do policji i zachęcał młodych ludzi do wstąpienia w nasze szeregi. Kilka osób było żywo zainteresowanych tą służbą.

Na koniec nie brakowało ciekawych pytań ze strony młodych ludzi w różnych kwestiach dotyczących zawodu policjanta.

 

  • Dzień Przedsiębiorczości
    Dzień Przedsiębiorczości
  • Dzień Przedsiębiorczości
    Dzień Przedsiębiorczości

 

 

Pobierz plik (format mp4 - rozmiar 10.94 MB)

 

Szczytno

Szczycieńskich policjantów oraz pracowników cywilnych odwiedziła młodzież z Zespołu Szkół nr 1 w Szczytnie. Uczniowie szkoły średniej odwiedzili szczycieńską jednostkę  w ramach ogólnopolskiego projektu p.n. „Dzień Przedsiębiorczości”.

Gości przywitał podinsp. Arkadiusz Napiórkowski p.o. I Zastępca Komendanta Powiatowego Policji w Szczytnie.

Młodzi ludzie zobaczyli kilka miejsc pracy funkcjonariuszy, m.in. stanowisko kierowania oraz pomieszczenie, gdzie wprowadzane są osoby zatrzymane. Od kierownika ogniwa wydziału konwojowego usłyszeli w jaki sposób funkcjonariusze dokonują przewozu osób zatrzymanych. Ponadto zobaczyli na czym polega zabezpieczenie śladów, każda osoba mogła sprawdzić wzór swoich linii papilarnych. Oprócz tego goście zobaczyli pokaz tresury psa policyjnego.

Koordynatorem przedsięwzięcia z ramienia Komendy Powiatowej Policji w Szczytnie była Wioletta Sztymelska starszy referent zespołu ds. Kadr i Szkolenia.

„Dzień Przedsiębiorczości” to projekt, podczas którego młodzi ludzie stojący przed trudnym wyborem zawodu, poprzez bezpośrednie zetkniecie się z poszczególnymi specjalizacjami mają możliwość określenia swoich preferencji zawodowych.

 

  • Dzień Przedsiębiorczości
    Dzień Przedsiębiorczości
  • Dzień Przedsiębiorczości
    Dzień Przedsiębiorczości

 

Działdowo

Dzień Przedsiębiorczości to projekt przeznaczony dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych, sprzyjający podejmowaniu przez nich trafnych decyzji w planowaniu dalszej drogi edukacyjnej i zawodowej. W ramach corocznie organizowanego „Dnia Przedsiębiorczości” gośćmi  Komendy Powiatowej Policji w Działdowie byli uczniowie Zespołu Szkół nr 1 z Działdowa i uczęszczający do klas o profilu mundurowym Akademickiego Centrum Kształcenia w Mławie.

Marzący o zawodzie policjanta mieli okazję i możliwość porównać i zweryfikować swoje wyobrażenie o tym zawodzie.

Podczas pobytu w komendzie policjanci przedstawili specyfikę tego zawodu na różnych stanowiskach, zapoznali młodzież z umundurowaniem i sprzętem policyjnym, w tym m.in. narzędziami pracy technika kryminalistyki, policjantów prewencji i ruchu drogowego.  Największym zainteresowaniem cieszyło się stanowisko technika kryminalistyki, który przedstawił i omówił działanie poszczególnych narzędzi wykorzystywanych w swojej codziennej pracy, np. podczas zabezpieczania śladów na miejscu zdarzenia drogowego czy zgłoszonej kradzieży z włamaniem.

Uczestnicy spotkania uzyskali również informacje o wymaganym wykształceniu, umiejętnościach i predyspozycjach, jakie muszą spełniać kandydaci na policjanta.

Bezpośredni kontakt z policjantami i zetknięcie się ze szczegółami służby, nawet w tak minimalistycznej wersji zapewne pozwoli podjąć młodym osobom zainteresowanym karierą zawodową w służbach mundurowych decyzję o rozwoju swojej dalszej drogi w tym kierunku.

 

  • Dzień Przedsiębiorczości
    Dzień Przedsiębiorczości
  • Dzień Przedsiębiorczości
    Dzień Przedsiębiorczości
  • Dzień Przedsiębiorczości
    Dzień Przedsiębiorczości

 

Węgorzewo

Wczoraj węgorzewscy policjanci spotkali się z gimnazjalistami. Spotkanie to odbyło się w ramach działań "Pierwszy dzień wiosny" oraz zorganizowanych dni otwartych w Zespole Szkół Ogólnokształcących im. gen. M. Zaruskiego w Węgorzewie.  Rozmowa z funkcjonariuszami umożliwiła młodzieży zapoznanie się ze specyfiką ich  pracy. Policjanci zaprezentowali sprzęt, który wykorzystują w codziennej służbie. Przedstawili także procedurę doboru do służby oraz etapy postępowania kwalifikacyjnego. Policjanci przekazując tę wiedzę młodym ludziom mieli na celu uświadomienie im, że oprócz tego, że praca policjanta jest ciekawa, to jest również odpowiedzialna i trudna, wymagająca wielu predyspozycji, umiejętności i poświęcenia. W kolejnej części spotkania, klasy policyjne z Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Węgorzewie przygotowały dla swoich młodszych kolegów pokaz działań siły policyjnej wobec awanturujących się osób. Rozegrana akcja na placu szkoły cieszyła się ogromnym zainteresowaniem. Gimnazjaliści byli bardzo zadowoleni ze spotkania z policjantami. Każdy uczeń otrzymał ulotki z informacjami, jakie trzeba spełniać warunki, aby zostać policjantem.

Film Policyjna "praktyka" ucznniów z Węgorzewa

Pobierz plik Policyjna "praktyka" ucznniów z Węgorzewa (format mp4 - rozmiar 19.82 MB)

 

  • Dzień Przedsiębiorczości
    Dzień Przedsiębiorczości
  • Dzień Przedsiębiorczości
    Dzień Przedsiębiorczości
  • Dzień Przedsiębiorczości
    Dzień Przedsiębiorczości
  • Dzień Przedsiębiorczości
    Dzień Przedsiębiorczości

 

mk/asz/esz/jn/gm/in

Powrót na górę strony