Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Działdowo: Zgłoszenie obywatelskie zapobiegło dalszej jeździe nietrzeźwego kierowcy

Policjanci z Działdowa zatrzymali nietrzeźwego kierowcę, który chwilę wcześniej zagrażał bezpieczeństwu innych uczestników ruchu drogowego. O sytuacji poinformował policję jeden ze świadków „niestabilnej” jazdy kierowcy. Policjanci wyjaśniali również okoliczności zdarzenia drogowego z udziałem motorowerzysty, który najprawdopodobniej kierując w stanie nietrzeźwości wywrócił się jednośladem.

Przy jednej z ulic wjazdowych do Działdowa od strony Olsztyna, kierujący pojazdem marki Renault zatrzymał się na parkingu przed jednym z dyskontów na terenie miasta i wszedł do sklepu. Wcześniej kierowca jechał stwarzając niebezpieczeństwo dla innych uczestników ruchu drogowego. O sytuacji poinformował policję jeden ze świadków „dziwnego” zachowania na drodze tego kierowcy. Policjanci ruchu drogowego zatrzymali mężczyznę i skontrolowali. Badanie stanu trzeźwości kierowcy wykazało blisko 2,5 promila alkoholu w jego organizmie. 53-letniemu mieszkańcowi gminy Działdowo policjanci zatrzymali prawo jazdy.

Za prowadzenie pojazdu w stanie nietrzeźwości grozi mu kara pozbawienia wolności do lat 2.

Wyrazy uznania należą się osobie zgłaszającej, która w odpowiedni sposób zareagowała na zaobserwowaną na drodze sytuację i dzięki której zgłoszeniu kolejny nietrzeźwy kierujący został wyeliminowany z ruchu drogowego i nie zagraża już innym uczestnikom dróg.

Po godzinie 20:00 policjanci wyjaśniali okoliczności zdarzenia drogowego z udziałem motocyklisty. W wyniku podjętej interwencji na drodze Koszelewki - Koszelewy w gminie Rybno patrol prewencji ujawnił mieszkańca gminy Płośnica leżącego na drodze a obok niego motocykl. Według wstępnych ustaleń policji mężczyzna najprawdopodobniej nie dostosował prędkości do warunków panujących na drodze i będąc w stanie nietrzeźwości kierując motorowerem marki Romet spowodował jego wywrócenie. Z obrażeniami głowy, przytomny został zabrany do szpitala w Działdowie. Od 62-latka pobrano krew do badań, jak również poddano badaniu stanu trzeźwości, które wykazało blisko 2,5 promila alkoholu w jego organizmie.

Ze zdarzenia sporządzono dokumentację, która trafi teraz do sądu.

Zgodnie z przepisami kodeksu karnego kierowanie pojazdem mechanicznym w stanie nietrzeźwości stanowi przestępstwo zagrożone karą pozbawienia wolności do lat 2. Oprócz tego kierowca musi liczyć się z zakazem prowadzenia pojazdów i karą finansową. Dodatkowo w tym przypadku kierowca odpowie także za wykroczenie spowodowania zagrożenia bezpieczeństwa w ruchu drogowym.

(jn/tm)