Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

KPP Mrągowo

Mrągowo: Nieoświetlony pieszy stwarza zagrożenie na drodze. Pamiętajmy o odblaskach

Oficer dyżurny mrągowskiej komendy policji otrzymał informację od zaniepokojonego użytkownika drogi o nieoświetlonym pieszym, stwarzającym zagrożenie w ruchu drogowym. Kiedy na miejscu pojawił się policyjny patrol, okazało się, że mężczyzna rzeczywiście poruszał się po drodze bez odblasków, a co istotne była to osoba zaginiona.

Wczoraj po godzinie 18.00 na numer alarmowy policji zadzwonił zaniepokojony mężczyzna informując, że z miejscowości Szestno w kierunku Ruskiej Wsi idzie prawdopodobnie nietrzeźwy mężczyzna, który nie posiada na sobie elementów odblaskowych i tym samym stwarza zagrożenie w ruchu drogowym zarówno dla siebie, jak i innych uczestników ruchu drogowego.

W opisane miejsce natychmiast pojechał patrol policji. Wtedy okazało się, że 63-letni pieszy był trzeźwy. Jednak rzeczywiście był mało widoczny na drodze, ponieważ nie posiadał na sobie żadnego elementu odblaskowego. Poza tym, po sprawdzeniu  danych mężczyzny w policyjnych systemach okazało się, że widnieje tam jako osoba zaginiona. Jak ustalono, tego dnia oddalił się z DPS-u w Węgorzewie  nie informując o tym opiekunów. Jeszcze tego samego wieczora 63-latek został oddany rodzinie pod opiekę.

Do największej liczby wypadków z udziałem pieszych dochodzi zazwyczaj w okresie jesienno-zimowym (w miesiącach, gdy zmrok zapada szybko). Nieoświetlone drogi, brak wyznaczonych miejsc do bezpiecznego poruszania się pieszych po drodze (zwłaszcza poza obszarami zabudowanymi) oraz niewłaściwy sposób korzystania z dróg przez samych pieszych sprawia, że dochodzi do wielu zdarzeń drogowych. Zdarza się, że piesi wymuszają pierwszeństwo na przejeżdżających samochodach zapominając, że auta nie da się zatrzymać w miejscu. A co ważne drogę hamowania mogą dodatkowo wydłużyć często spotykane jesienią i zimą warunki – np. mokra nawierzchnia, liście pokrywające jezdnię.

Często też piesi nie zdają sobie sprawy, że są mało widoczni na drodze. Warto przypomnieć, że po zmroku pieszy ubrany w ciemny strój jest widziany przez kierującego pojazdem z odległości około 40 metrów. Natomiast osoba piesza, mająca na sobie elementy odblaskowe, staje się widoczna nawet z odległości 150 metrów. Te dodatkowe metry pozwalają kierowcy wyhamować i bezpiecznie ominąć pieszego.

Elementami odblaskowymi mogą być przedmioty doczepiane do ubrania, opaski, kamizelki oraz smycze. Ważne jest ich umieszczenie: odblaski zaleca się umieszczać na wysokości kolan, dłoni, w okolicy środka klatki piersiowej i pleców – wówczas będziemy mieli pewność, że są dobrze widoczne dla innych uczestników ruchu drogowego. Bycie dobrze widocznym na drodze oznacza bycie bezpiecznym i może uchronić pieszego przed groźnym wypadkiem.

dk/in