Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Elbląg, Olecko: Korzystaj z Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa

Czy w Twojej okolicy są miejsca gdzie gromadzą się osoby i piją alkohol? Boisz się przechodzić z uwagi na zaczepki? Widzisz zaparkowane na chodniku samochody przez, które piesi muszą wchodzić na jezdnię? Zgłoś to. Kształtuj bezpieczeństwo w swoim otoczeniu. Korzystaj z Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa.

Poczucie bezpieczeństwa należy do podstawowych potrzeb każdego człowieka i ma decydujący wpływ na funkcjonowanie lokalnej społeczności. Dlatego ważne jest wykorzystywanie narzędzi, które pozwalają na rzetelne i czytelne zidentyfikowanie zagrożeń, które w subiektywnym odczuciu mieszkańców naszego powiatu  negatywnie wpływają na ich poczucie bezpieczeństwa. W związku z powyższym, aby usprawnić wymianę informacji z obywatelami, policjanci zachęcają do korzystania z Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa.

Elbląg

Od 2016 do końca 2017 roku policjanci z Elbląga odnotowali 2369 zgłoszeń do Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa. 711 zgłoszeń dotyczyło nieprawidłowego parkowania, 515 spożywania alkoholu w miejscu publicznym, 318 było związane z przekraczaniem nadmiernej prędkości samochodów oraz nieprawidłowej infrastruktury drogowej. Elblążanie chętnie korzystali z Mapy i nadal korzystają. W dalszym ciągu zachęcamy do korzystania z tej nowoczesnej metody zgłaszania zagrożeń.

Należy jednak pamiętać, że zgłoszenia w ramach Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa nie zastępują potrzeby pilnej interwencji Policji. W tego typu przypadkach należy korzystać z numerów alarmowych 997 i 112. Ale mogą bezpośrednio wpłynąć na kształtowanie bezpieczeństwa w sposób długofalowy. Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa znajduje się na stronie internetowej policji.

Aby zgłosić zagrożenie należy wejść na stronę internetową komendy wojewódzkiej, miejskiej lub powiatowej policji i tam kliknąć baner z logo Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa. Przekazanie tych informacji zajmuje tylko kilka chwil. W razie potrzeby można skorzystać z instrukcji obsługi. Pomocą służą także funkcjonariusze. Zgłoszenie trafi do policjantów odpowiedniej komórki policji. Zebrane informacje pozwolą na jeszcze lepszą dyslokację służb, aby uniknąć w przyszłości ponownego zgłaszania tego samego typu zagrożeń w tym samym miejscu.

Mapa została opracowana w oparciu o informacje własne policji, a także na podstawie informacji przekazanych przez podmioty biorące udział w konsultacjach społecznych oraz o wyniki badań opinii publicznej i informacje różnych instytucji.

Olecko

KMZB to interaktywne narzędzie, dzięki któremu każdy może anonimowo przekazać policji informacje o występujących zagrożeniach. Za pomocą strony internetowej lub aplikacji można zaznaczyć zagrożenie występujące w naszej okolicy.

Dodawanie nowego punktu na mapie zagrożeń jest możliwie dzięki odnośnikowi  - Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa – znajdującego się na stronie Komendy Powiatowej Policji w Olecku. Po otwarciu strony wystarczy kliknąć baner z logo KZMB znajdujący się po prawej stronie.  Dalsza obsługa jest bardzo prosta, wręcz intuicyjna. Na początku należy zapoznać się z regulaminem. W razie potrzeby można skorzystać z załączonej tam instrukcji obsługi.

Każde zgłoszenie naniesione na mapę zagrożeń jest weryfikowane przez Policję. W przypadku potwierdzenia takiej informacji podjęte zostaną działania mające na celu wyeliminowanie uciążliwego dla mieszkańców zjawiska.

Od uruchomienia Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa tj. od września 2016 roku mieszkańcy naszego powiatu zaznaczyli 485 zgłoszeń o zagrożeniach występujących w okolicy. Ponad 30% z nich potwierdziło się.

Najwięcej zagrożeń dotyczyło nieprawidłowego parkowania, spożywania alkoholu w miejscach niedozwolonych oraz przekraczania dozwolonej prędkości.

Najczęściej punkty naniesione na mapę mają kolor zielony lub żółty. Ten pierwszy oznacza nowe zawiadomienie, drugi - zgłoszenia w trakcie weryfikacji. Potwierdzone przez policję zagrożenie otrzymuje kolor czerwony. Mieszkańcy mogą złożyć jedno doniesienie dziennie z jednego urządzenia (z jednego numeru IP). Wszystkie zgłoszenia są anonimowe.

js/jsz/in