Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

KPP Iława

Iława: Debata ewaluacyjna "Porozmawiajmy o bezpieczeństwie - możesz mieć na nie wpływ"

„Porozmawiajmy o bezpieczeństwie – możesz mieć na nie wpływ” - pod tym hasłem odbyła się debata ewaluacyjna w Szkole Wyższej im. Pawła Włodkowica w Iławie z uczestnikami Uniwersytetu III Wieku. Miała ona na celu przypomnienie mieszkańcom miasta o funkcjonowaniu Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa, programu Dzielnicowy bliżej nas oraz aplikacji Moja Komenda oraz zasadach bezpieczeństwa w ruchu drogowym.

Wczoraj w Szkole Wyższej im. Pawła Włodkowica w Iławie odbyła się debata ewaluacyjna pt. „Porozmawiajmy o bezpieczeństwie – możesz mieć na nie wpływ”. Uczestnikami spotkania byli: studenci Uniwersytetu III wieku, seniorzy zrzeszeni w SDK „Polanka”  w Iławie oraz mieszkańcy. Gościem debaty był Andrzej Pankowski przewodniczący Komisji Problematyki Społecznej oraz Zespół ds. Bezpieczeństwa na Drogach.

Ze strony Komendy Powiatowej Policji w Iławie w debacie udział wzięli: Komendant Powiatowy Policji w Iławie mł. insp. Robert Mikusik, Naczelnik Wydziału Prewencji Komendy Powiatowej Policji w Iławie podkom. Marcin Trzeciak, Naczelnik Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Powiatowej Policji w Iławie nadkom. Sławomir Kołpacki,  Specjalista Zespołu ds. Organizacji Służby i Operacji Policyjnych st. asp. Robert Mazurowski, dzielnicowy miasta Iława st. asp. Tomasz Grysz oraz oficer prasowy iławskiej jednostki mł. asp. Joanna Kwiatkowska.

Uczestników debaty przywitał Komendant  Powiatowy Policji w Iławie mł. insp. Robert Mikusik, który zapoznał uczestników z założeniami debaty i przedstawił prelegentów. Rolę ekspertów w poszczególnych tematach poruszanych podczas spotkania pełnili: Naczelnik Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Powiatowej Policji w Iławie nadkom. Sławomir Kołpacki, Specjalista Zespołu ds. Organizacji Służby i Operacji Policyjnych st. asp. Robert Mazurowski, dzielnicowy Komendy Powiatowej Policji w Iławie st. asp. Tomasz Grysz, a także oficer prasowy KPP w Iławie mł. asp. Joanna Kwiatkowska.

Spotkanie rozpoczął st. asp. Robert Mazurowski, który uczestnikom spotkania przybliżył założenia Krajowej Mapy Zagrożeń. Następnie omówił jak wygląda strona internetowa Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa, a także w jaki sposób można zaznaczyć miejsce zagrożone. Dodał jednocześnie, że w roku 2017 na terenie powiatu iławskiego funkcjonariusze zarejestrowali 642  zgłoszenia dotycząca miejsc zagrożonych na KMZB, z czego 43 % informacji przekazanych przez internautów zostało potwierdzonych.  Były to m.in. przekroczenia prędkości, nieprawidłowe parkowanie, spożywanie alkoholu w miejscu niedozwolonym czy wandalizm.

Następnie oficer prasowy mł. asp. Joanna Kwiatkowska przestrzegała zgromadzonych seniorów przed oszustami wyłudzającymi różnymi metodami pieniądze od osób starszych. Omówiła sposoby oszustw na tzw. wnuczka, policjanta, funkcjonariusza CBŚ oraz inne, najbardziej znane metody, którymi posługują się oszuści. Mł. asp. Joanna Kwiatkowska apelowała również do uczestników spotkania, by byli bardziej asertywni, potrafili odmówić „udzielenia pomocy” osobie podającej się za członka rodziny czy urzędnika. Dodała, że na terenie naszego kraju zdarzają się również oszustwa podczas sprzedaży mieszkań. Na ofiary oszuści z reguły wybierają osoby starsze, bez bliskiej rodziny albo z nią skonfliktowane. Następnie prowadzą je do notariusza gdzie podsuwają do podpisu dokument ustanawiający oszusta pełnomocnikiem. Później ten pełnomocnik może bez przeszkód sprzedać dom lub mieszkanie. Nawet sam sobie. Doprowadzając, że osoba starsza staje bezdomna. Oficer prasowy  w myśl zasady „Bezpieczeństwo to nasza wspólna sprawa” przypomniała jeszcze kilka podstawowych zasad bezpieczeństwa.

Naczelnik Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Powiatowej Policji w Iławie nadkom. Sławomir Kołpacki omówił stan bezpieczeństwa na terenie powiatu iławskiego. Przypomniał uczestnikom spotkania, że  każdy pieszy jak i rowerzysta jest niechronionym uczestnikiem ruchu drogowego, ponieważ nie chroni go blacha czy poduszka powietrzna, a każde zderzenie człowieka z pojazdem powoduje u niego poważne obrażenia zagrażające często życiu. Dodając, że art. 2 pkt. 11 Ustawy Prawo o Ruchu Drogowym dokładnie informuje co to jest przejście dla pieszych – powierzchnia jezdni, drogi dla rowerów lub torowiska przeznaczona do przechodzenia przez pieszych, oznaczona odpowiednimi znakami drogowymi jednak nie wszyscy stosują się do podstawowych zasad ruchu drogowego co skutkuje dużą liczbą zdarzeń. Funkcjonariusz poinformował, że osoby, które mają na sobie ubranie w ciemnych kolorach i nie posiadają na wierzchniej odzieży elementów odblaskowych, dostrzegane są przez kierowcę z dużym opóźnieniem. Dodał, że stosowanie elementów odblaskowych w różnej formie - zawieszki, opaski, kamizelki, torby na zakupy z elementami odblaskowymi, zwiększają szansę pieszego na uniknięcie potrącenia w czasie złej widoczności. Kierowca widzi bowiem nieoświetlonego rowerzystę lub pieszego dopiero, kiedy pojawia się w zasięgu świateł samochodu, czyli zaledwie 20 - 30 metrów. Natomiast elementy odblaskowe powodują, że taką osobę widać z odległości 130 - 150 metrów.

Następnie st. asp. Tomasz Grysz przybliżył uczestnikom debaty, na czym polega służba dzielnicowego, który poprzez podejmowane działania i budowanie relacji z lokalnym społeczeństwem, ma nieodzowny wpływ na poczucie bezpieczeństwa wśród mieszkańców swojego rejonu służbowego. Dodał, że głównym założeniem programu „Dzielnicowy bliżej nas” jest ułatwienie kontaktu dzielnicowego z mieszkańcami. Jest  on funkcjonariuszem pierwszego kontaktu znającym dobrze zarówno potrzeby jak i bolączki mieszkańców swojego rejonu. St. asp. Tomasz Grysz przedstawił również sylwetki wszystkich siedmiu dzielnicowych z miasta Iława oraz gminy Iława jednocześnie informując, w jaki sposób można się skontaktować z funkcjonariuszem. Dzielnicowy na podstawie przygotowanej na tą okazję prezentacji przedstawił wszystkim uczestnikom spotkania jak wygląda aplikacją Moja Komenda. Pokazał  krok po kroku jak można z niej korzystać, aby dowiedzieć się kto jest naszym dzielnicowym i jak się z nim w prosty i łatwy sposób skontaktować korzystając z aplikacji.

Jak wynika z zebranych w trakcie debaty opinii i prowadzonej dyskusji zaprezentowana tematyka wzbudziła duże zainteresowanie, zwłaszcza w zakresie praktycznej strony nanoszenia zagrożeń na Krajowej Mapie Zagrożeń Bezpieczeństwa. Natomiast aplikacji Moja Komenda, została od razu zainstalowana na telefonach kilku uczestników podczas dalszej części spotkania.

Jak podsumował mł. insp. Robert Mikusik - duże zainteresowanie uczestników spotkania w dyskusję, ich pytania i wątpliwości oraz zebrane opinie i komentarze świadczą o potrzebie organizowania tego typu spotkań i będą cennym materiałem informacyjnym przy planowaniu kolejnych działań.

Na zakończenie spotkania wszyscy uczestnicy otrzymali ulotki dotyczące Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa oraz „Podręczny Kodeks Rowerzysty” wydany przez Komendę Powiatową Policji w Iławie, której druk został sfinansowany przez Urząd Miasta Iława, który ma każdemu z nas przypomnieć podstawowe zasady ruchu drogowego.

Następnie, każdy z uczestników spotkania wypełnił ankietę, której analiza pozwoli na wypracowanie wniosków przydatnych przy planowaniu kolejnych spotkań i działań prewencyjnych

Obecni, pozytywnie ocenili dotychczasową współpracę z policją oraz zaangażowanie iławskich funkcjonariuszy w zapewnienie ładu, porządku i bezpieczeństwa publicznego na terenie miasta i gminy.

jk/in

  • Debata społeczna
    Debata społeczna
  • Debata społeczna
    Debata społeczna
  • Debata społeczna
    Debata społeczna