Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Działdowo: Kontrola w kierunku ASF - wspólne działania Policji i Inspekcji Weterynaryjnej

Zagrożenie wynikające z rozprzestrzeniania się na terytorium Polski afrykańskiego pomoru świń (ASF) nakłada na odpowiedzialne w tym zakresie służby nadzór nad właściwym przewozem zwierząt, produkcją, sprzedażą i obiegiem mięsa. W związku z tym prowadzone są zintensyfikowane kontrole nad miejscami sprzedaży produktów pochodzenia zwierzęcego i transportem zwierząt. W trosce o bezpieczeństwo mieszkańców Inspektorat Weterynarii we współpracy m.in. z policjantami prowadzą działania w tym zakresie.

Podejmowane działania mają na celu przeciwdziałanie wystąpieniu przypadków afrykańskiego pomoru świń (ASF). Wspólne kontrole policji i weterynarzy dotyczą transportu zwierząt oraz miejsc, gdzie mógł odbywać się nielegalny handel trzodą chlewną. Sprawdzeniu podlegać będą również podmioty prowadzące sklepy lub stoiska mięsne na targowiskach i bazarach, jak również restauracje oraz inne placówki gastronomiczne w celu wykrycia i eliminacji procederu wprowadzania do obrotu mięsa niewiadomego pochodzenia we współpracy z Sanitarną Stacją Epidemiologiczną.

Współpraca poszczególnych służb, w tym np. ze Strażą Łowiecką ma także na celu zwalczanie i przeciwdziałanie kłusownictwu na terenie powiatu działdowskiego.

Kolejne wspólne działania policjantów z weterynarzami (pierwsze w tym roku) zostały przeprowadzone w czwartek (11.01.2018r.) i dotyczyły kontroli prawidłowego przewozu zwierząt gospodarskich.

 • Działania służb #1
  Działania służb #1
 • Działania służb #2
  Działania służb #2
 • Działania służb #3
  Działania służb #3
 • Działania służb #4
  Działania służb #4
 • Działania służb #5
  Działania służb #5
 • Działania służb #6
  Działania służb #6

Ładowanie odtwarzacza...

Podczas działań policjanci zatrzymywali do kontroli pojazdy przewożące inwentarz żywy i wspólnie z inspektorami weterynarii sprawdzali, czy spełnione są wszystkie wymogi dotyczące prawidłowego transportu zwierząt, jak również kontrolowano kierujących pojazdami pod kątem przepisów bezpieczeństwa w ruchu drogowym. W trakcie prowadzonych wczoraj kontroli wykryto nieprawidłowości zarówno pod względem przepisów sanitarnych dotyczących przewozu zwierząt (m. in. brak wymaganych dokumentów dla przewożonych zwierząt czy brak właściwego ich oznakowania), jak i w zakresie przepisów dotyczących ruchu drogowego.

Nie są to pierwsze działania tego rodzaju. W poprzednim roku policjanci wspólnie z Inspektoratem Weterynarii przeprowadzili kilkanaście takich kontroli na drogach. W tym roku będą one zintensyfikowane, dlatego już teraz Policja informuje, że w najbliższym czasie należy spodziewać się kolejnych kontroli w zakresie eliminowania zagrożenia rozprzestrzeniania się wirusa ASF, nie tylko na drogach, ale również w restauracjach, lokalach gastronomicznych i na targowiskach na terenie powiatu działdowskiego.

(JN/TM)