Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Region: Wspólnie z policjantami o cyberprzemocy

Jak żyć zgodnie ze społeczeństwem i z literą prawa, jak bezpiecznie poruszać się w świecie wirtualnym i gdzie szukać pomocy w sytuacji zagrożenia, o tym m.in. rozmawiały policjantki z młodzieżą ze szkół w Lidzbarku, Działdowie, V klasy Szkoły Podstawowej w Suszu oraz w Zespole Szkół w Reszlu.

Iława:

Asp. Sławomir Siemianowski  przeprowadził spotkanie z uczniami V klasy Szkoły Podstawowej w Suszu, aby przekazać im kilka podstawowych zasad bezpiecznego korzystania z Internetu. Młodzież często nieświadomie umieszcza w sieci informacje dotyczące pracy rodziców, szkoły lub swojego miejsca zamieszkania. Często nie zdaje sobie sprawy z tego, że dane te mogą zostać wykorzystane przez oszustów czy złodziei, chociażby do tego, by sprawdzić, czy nie jesteśmy na wakacjach lub jakim samochodem przywożą nas rodzice do szkoły. Podczas spotkania policjant omówił, w jaki sposób zagrożona jest nasza prywatność w sieci oraz co oznacza często używane w obecnych czasach słowo „cyberprzemoc”. Poinformował, że w kategoriach cyberprzemocy mieści się m.in. wyzywanie, straszenie, poniżanie kogoś w Internecie lub przy użyciu telefonu, robienie komuś zdjęć lub filmów bez jego zgody, ich publikowanie i rozsyłanie lub podszywanie się pod kogoś w sieci. Cyberprzemoc jest szkodą wyrządzaną świadomie za pomocą środków elektronicznych i może dotknąć wszystkich użytkowników Internetu, bez względu na wiek czy poziom umiejętności posługiwania się komputerem.  Wszystko to rodzi negatywne emocje, poczucie bezradności, a w skrajnych przypadkach może prowadzić nawet do prób samobójczych. Policjant dodał również, że sprawcy cyberprzemocy mają wrażenie, że są w sieci anonimowi, co dodatkowo pobudza i zachęca ich do działania. Tymczasem organy ścigania w granicach obowiązujących przepisów prawnych posiadają  i korzystają z szerokich uprawnień pozwalających na gromadzenie dowodów cyberprzestępczości oraz umożliwiających identyfikację sprawców. Wykorzystywane metody pracy wykrywczej przy współpracy z operatorami sieci telefonii komórkowej oraz usługodawcami Internetu pozwalają określić zarówno konkretnego użytkownika jak i urządzenie, z którego w danej chwili korzystał. Asp. Sławomir Siemianowski omówił również liczne przykłady ze swojej pracy, obrazujące jak często z pozoru niewinne żarty prowadzą do nieszczęść, za które ktoś później odpowiada przed sądem.
Po spotkaniu,    zarówno uczniowie jak i ich nauczyciele zgodnie stwierdzili, że Internet jest doskonałym źródłem wiedzy, dostarcza mnóstwo zabawy i rozrywki, ale może również stanowić zagrożenie, dlatego tak ważne jest zachowanie rozwagi i podstawowych zasad bezpieczeństwa w jego użytkowaniu.

 

 

Kętrzyn:

Policjanci starali się uświadomić dzieciom, że Internet, który jest olbrzymim dobrodziejstwem naszych czasów, niesie ze sobą liczne zagrożenia. Omówione zostały najczęściej występujące formy przemocy w wykorzystaniem sieci i telefonu komórkowego: nękanie, straszenie, publikowanie ośmieszających zdjęć i filmów, szantaż, podszywanie się za kogoś innego, pisanie obraźliwych komentarzy i wyzwisk, a także dręczeniem poprzez komunikatory internetowe, fora dyskusyjne, SMS-y, e-maile, udostępnianie zdjęć, filmów w Internecie bez zgody osób na nich występujących. Policjanci  tłumaczyli jak się chronić przed tą formą przemocy i jak na nią reagować. Omówili kilka przykładów form cyberprzemocy. Funkcjonariusze ostrzegali uczniów przed pochopnym udostępnianiem w Internecie swoich danych osobowych, zdjęć i filmów. Zwrócili także uwagę na konieczność ograniczonego zaufania do osób poznanych w sieci. Zachęcali uczniów do tego, aby w sytuacji zagrożenia szukali wsparcia u dorosłych – rodziców, nauczycieli i innych zaufanych osób.

Policjanci przy wykorzystaniu multimediów w postaci filmu prewencyjnego pokazującego zjawisko cyberprzemocy, starali się przekazać uczniom, że korzystanie z Internetu może być przyjemne i bezpieczne, jeżeli pamięta się o rozsądku. Policjanci apelowali do uczniów, aby nie nawiązywali podejrzanych znajomości przez sieć, bo nigdy nie ma pewności, co do prawdziwych  intencji internetowego rozmówcy.

 

 

Działdowo:

Młodym ludziom trudno wyobrazić sobie dzisiejszy świat bez Internetu. Szkodliwe treści to materiały, które mogą mieć negatywny wpływ na rozwój i psychikę dzieci i młodzieży. Dzieci mogą na nie trafiać celowo lub przypadkowo, np. poprzez mylne wyniki wyszukiwania, spam czy reklamę. Zachowania negatywne, które mają swoje miejsce w świecie rzeczywistym, coraz częściej przenoszą się do świata wirtualnego. Nie oznacza to, że sprawcy niewłaściwych zachowań w sieci mogą czuć się bezkarni. Każde zachowanie niezgodne z prawem podlega odpowiedzialności. O odpowiedzialności osób nieletnich zagrożonych demoralizacją i popełniających czyny karalne rozmawiały z uczniami ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Lidzbarku dzielnicowa z Lidzbarka oraz z uczniami Zespołu Szkół na ul. Pocztowej w Działdowie policjantka ds. nieletnich z Działdowa. Młodzież miała okazję dowiedzieć się m.in., co to jest demoralizacja, czyny karalne i jakie środki wychowawcze wobec nieletnich stosuje sąd. Uczniowie obejrzeli także film pt. „Życie jest jedno-to nie gra” ukazujący jak łatwo popaść w konflikt z prawem i później naprawić relacje ze społeczeństwem.

Policjantki przestrzegły, m.in. by korzystając z sieci, na portalach społecznościowych, czatach:

· Nie podawać numeru telefonu, adresu szkoły ani domu.

· Nie podawać haseł do kont i profili.

· Nie reagować na niepokojące wiadomości – lepiej pokazać je rodzicom.

· Nie otwierać maili od obcych.

· Nie umieszczać w Internecie niczego, czego nie chciałoby się pokazać rodzicom lub nauczycielom.

· Zastanawiać się przed dodaniem wpisu – czy chciałoby się zobaczyć taki np. pod swoim zdjęciem.

· Nie komentować pod wpływem emocji. Wpis pozostanie, nawet, kiedy autor już ochłonie

· Stosować się do zasad etykiety.

· Nie brać udziału w wymianie zdań, która kogoś krzywdzi.

 

 

(jk/jn/ep/rj)

 

Powrót na górę strony