Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

KGP/Elbląg/Iława: Światowy Dzień Pamięci o Ofiarach Wypadków Drogowych

Śmierć, kalectwo, cierpienie, nieszczęście poszkodowanego i dramat jego rodziny – tym niejednokrotnie kończy się bezmyślność na drodze! Dzisiaj obchodzony jest Światowy Dzień Pamięci o Ofiarach Wypadków Drogowych. Dzień ten ma być wyrazem uznania dla ofiar wypadków drogowych i ich rodzin.

Wypadki drogowe są problemem globalnym. Codziennie na świecie w wyniku wypadków drogowych poszkodowanych jest 140 tys. osób. Spośród nich ponad 3 tys. umiera, a około 15 tys. już nigdy nie odzyska pełnej sprawności.

Wspominanie ofiar wypadków drogowych ma już długą tradycję. Po raz pierwszy Dzień Pamięci był obchodzony w 1993 roku z inicjatywy kilku stowarzyszeń, w tym Europejskiej Federacji Ofiar Wypadków Drogowych – FEVR. Inicjatywę tę poparł również Papież Jan Paweł II polecając w tym dniu modlitwom wiernych ofiary wypadków i ich rodziny. W 2005 roku Zgromadzenie Ogólne ONZ ogłosiło rezolucję ustanawiającą trzecią niedzielę listopada, jako Światowy Dzień Pamięci o Ofiarach Wypadków Drogowych (Word Day of Remembrance for Road Cash Victims).

W dobie ciągłego rozwoju motoryzacji problem wypadków drogowych staje się coraz bardziej dostrzegalny zwłaszcza, że liczba samochodów na świecie przekroczyła 1,1 miliarda i wciąż rośnie. W raporcie banku Światowego na temat wypadków drogowych dostrzega się, że użytkownicy dróg na całym świecie są nierównomiernie chronieni. Ryzyko śmierci zależy w dużej mierze od tego, gdzie ludzie żyją i w jaki sposób poruszają się po drogach. Nadal występują duże różnice między krajami o wysokich dochodach, średnich i niskich. Najniższe wskaźniki śmiertelności na mieszkańca występują w Europie, najwyższe zagrożenie życia w ruchu drogowym jest w Afryce, gdzie w wypadkach ginie 26,6 osób na 100 tys. mieszkańców. W skali wszystkich badanych krajów 49 proc. ofiar wypadków to niechronieni uczestnicy ruchu drogowego.

Wypadki drogowe generują również ogromne koszty społeczne (rehabilitacja, opieka zdrowotna, szkody materialne itp.). W Polsce straty z tytułu wypadków drogowych i kolizji w 2015 roku wyniosły 3% PKB, w tym koszty wypadków drogowych – 2% PKB.

Według badań Światowej Organizacji Zdrowia wypadki drogowe zajmują dziewiątą pozycję na liście przyczyn nagłych zgonów. Jak podaje Biuro Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji w 2016 roku na polskich drogach śmierć poniosło 3026 osób uczestniczących w 33 664 wypadkach, a 40766 zostało rannych.

- Te liczby są zatrważające, mówi podkom. Tomasz Krawcewicz, Naczelnik Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Elblągu. - Wielokrotnie apelujemy do użytkowników dróg o rozwagę. Prowadzimy szerokie działania profilaktyczne. Uczestniczymy w działaniach ogólnokrajowych oraz włączamy się również w te międzynarodowe.

W Światowym Dniu Pamięci o Ofiarach Wypadków Drogowych policjanci przypominają o podstawowych zasadach bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Podczas kontroli elbląscy funkcjonariusze rozdają specjalne ulotki z których możemy się dowiedzieć m.in. co składa się na drogę zatrzymania pojazdu oraz jak ważne jest dostosowanie prędkości do warunków w jakich odbywa się ruch.

Z kolei iławscy policjanci ruchu drogowego już kilka dni temu, aby przypomnieć o Światowym Dniu Pamięci o Ofiarach Wypadków Drogowych, podczas kontroli wręczali kierowcom breloczki z hasłem „Mój wybór…życie”. Wszystkim użytkownikom dróg – kierowcom, motocyklistom, rowerzystom, pieszym przypominali o podstawowych zasadach bezpieczeństwa, o odpowiedzialnej jeździe oraz zachowaniu zdrowego rozsądku. Pieszym przypominali także o obowiązku noszenia elementów odblaskowych.

KGP/kn/jk/in

  • Elbląg - Światowy Dzień Pamięci o Ofiarach Wypadków Drogowych
    Elbląg - Światowy Dzień Pamięci o Ofiarach Wypadków Drogowych
  • Iława - Światowy Dzień Pamięci o Ofiarach Wypadków Drogowych
    Iława - Światowy Dzień Pamięci o Ofiarach Wypadków Drogowych
  • Iława - Światowy Dzień Pamięci o Ofiarach Wypadków Drogowych
    Iława - Światowy Dzień Pamięci o Ofiarach Wypadków Drogowych
Powrót na górę strony