Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

KPP Iława

Iława: Nie zatrzymał się do kontroli drogowej, bo nie miał prawa jazdy. Będzie tłumaczył się przed sądem

Kara do 5 lat pozbawienia wolności grozi 20-latkowi. Mężczyzna jadąc hondą ze znajomymi, nie zatrzymał się do kontroli drogowej ponieważ nie posiadał uprawnienia do kierowania samochodem. Teraz ze swojego nieodpowiedzialnego zachowania będzie tłumaczył się przed sądem.

Iławscy policjanci ruchu drogowego na jednej z dróg w gminie Susz postanowili zatrzymać do kontroli drogowej kierującego hondą. Kierowca pomimo podania sygnału do zatrzymania przez funkcjonariusza, przyspieszył nie zatrzymując się do kontroli drogowej. W związku z tym policjanci podjęli pościg za kierującym hondą używając sygnałów świetlnych i dźwiękowych. Policjanci kilkaset metrów dalej zatrzymali samochód, w którym przebywały cztery osoby. W trakcie czynności policjanci wylegitymowali kierowcę oraz pasażerów i sprawdzili w  policyjnych systemach. Okazało się, że 20-letni kierowca nie zatrzymał się do kontroli drogowej ponieważ nie posiadał uprawnienia do kierowania pojazdem mechanicznym. Mieszkaniec gminy Iława za wykroczenie to został ukarany mandatem. Natomiast za nie zatrzymanie się do kontroli drogowej w najbliższym czasie będzie tłumaczył się przed sądem.

Kodeks karny art. 178 b mówi o tym, że „Kto, pomimo wydania przez osobę uprawnioną do kontroli ruchu drogowego, poruszającą się pojazdem lub znajdującą się na statku wodnym albo powietrznym, przy użyciu sygnałów dźwiękowych i świetlnych, polecenia zatrzymania pojazdu mechanicznego nie zatrzymuje niezwłocznie pojazdu i kontynuuje jazdę, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5”.

jk/in