Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

KPP Działdowo

Działdowo/Rybno: Za nie wywiązywanie się z obowiązków alimentacyjnych „zapłacą” utratą wolności

Środki finansowe są potrzebne do zaspokojenia podstawowych potrzeb życiowych każdego człowieka. Niejednokrotnie, w wyniku różnych zdarzeń losowych dochodzi do rozpadu rodzin i w konsekwencji pojawia się obowiązek alimentacyjny. Osoby, które go unikają muszą liczyć się z możliwością odpowiedzialności za przestępstwo, o czym przekonało się m.in. dwóch mieszkańców powiatu działdowskiego i brodnickiego poszukiwanych przez sądy do odbycia kar pozbawienia wolności.

Wczoraj dzielnicowi z Rybna zatrzymali 30-latka poszukiwanego przez sąd. Mężczyzna jest mieszkańcem jednej z miejscowości w gminie Rybno. Policjanci zastali poszukiwanego w miejscu zamieszkania.  Zgodnie z nakazem doprowadzenia wydanym w dniu 06.10.2017r. przez Sąd Rejonowy w Bytomiu mężczyznę  doprowadzono do Komendy Policji w Działdowie, skąd następnie trafił do aresztu śledczego. 30-latek ma do odbycia karę kilku miesięcy pozbawienia wolności z tytułu niealimentacji.

Natomiast dwa dni wcześniej policjanci z Lidzbarka zatrzymali innego poszukiwanego, tym razem przez Sąd Rejonowy w Brodnicy. 36-latek, również ma do odbycia karę pozbawienia wolności za nie wywiązywanie się z obowiązku płacenia alimentów.

Obaj zatrzymani najbliższe miesiące spędzą w więziennych celach.

Obowiązujące w tym zakresie przepisy mówią, że kto uporczywie uchyla się od wykonania ciążącego na nim z mocy ustawy lub orzeczenia sądowego obowiązku opieki przez niełożenie na utrzymanie osoby najbliższej lub innej osoby i przez to naraża ją na niemożność zaspokojenia podstawowych potrzeb życiowych, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.

jn