Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

KPP Ostróda

Ostróda: I ty możesz mieć wpływ na swoje bezpieczeństwo – skorzystaj z Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa

Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa na terenie powiatu ostródzkiego cieszy się bardzo dużą popularnością. Od momentu jej uruchomienia, mieszkańcy aktywnie informują ostródzkich policjantów o pojawiających się zagrożeniach. Dzięki takiej współpracy możemy skutecznie zadziałać nawet w sytuacji gdy danego zagrożenia bezpośrednio nie widać lub występuje co pewien czas. Uwzględniając potrzeby i oczekiwania mieszkańców wprowadzono zmiany w funkcjonowaniu narzędzia, takie jak np. przesyłanie plików zdjęciowych.

Od 15 września 2016 roku w powiecie ostródzkim ruszył program - Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa. Od tego dnia każdy mieszkaniec naszego regionu może sam zadbać o bezpieczeństwo, zareagować na zagrożenia, jak i podzielić się spostrzeżeniami. Mieszkańcy naszego powiatu chętnie zgłaszają nam różne informacje. Z analizowanych przez koordynatorów danych wynika, że spośród 1726 zgłoszeń w powiecie najwięcej dotyczyły  przekraczania dozwolonej prędkości oraz spożywania alkoholu w miejscach publicznych. Na kolejnym miejscu plasuje się nieprawidłowe parkowanie i zaśmiecanie miejsc publicznych.

Policjanci na bieżąco weryfikują zgłoszenia i prowadzą, we wskazanych miejscach kontrole, działania oraz akcje profilaktyczne. W powiecie ostródzkim od 15 września 2016 roku otrzymaliśmy 393 zgłoszeń dotyczących przekraczania dozwolonej prędkości i 144 dotyczących nieprawidłowego parkowania, natomiast 143 zgłoszenia dotyczyły zaśmiecania. Ponadto otrzymaliśmy 491 zgłoszeń dotyczących spożywania alkoholu w miejscach publicznych, 43 zgłoszenia dotyczyły złej organizacji ruchu.

Korzystanie z aplikacji KMZB jest bardzo proste. Jej obsługa została zaprojektowana w taki sposób, aby każdy mieszkaniec przez Internet mógł w szybki i anonimowy sposób zgłaszać różne problemy. Niedawno wprowadzono pewne zmiany i modyfikacje by ulepszyć działanie mapy. Internauci mają teraz możliwość opatrzenia swojego zgłoszenia krótkim komentarzem do 500 znaków. Ponadto można dodać także pliki zdjęciowe – maksymalnie do 3 plików w formatach jpg, pdf, 3gp, mov, doc, txt. Zmiany umożliwiają dopisywanie podczas nanoszenia zagrożenia oprócz daty i godziny zdarzenia, również pory dnia oraz dni tygodnia. Zmieniły się także nazwy niektórych zagrożeń. Zostały połączone kategorie: „niewłaściwa infrastruktura drogowa” oraz „nieprawidłowe oznakowanie drogi” i obecnie znajdują się pod hasłem „niewłaściwa infrastruktura drogowa”. Z kolei zagrożenie „miejsce grupowania się małoletnich” przekształcono na „grupowanie się małoletnich zagrożonych demoralizacją”. Ponadto dodana została nowa kategoria „Wałęsające się bezpańskie psy”.

Warto podkreślić, że przez to innowacyjne narzędzie każdy obywatel, może mieć możliwość aktualizacji informacji na mapie. Za pomocą interaktywnej strony można przekazywać informacje o zagrożeniach występujących w regionie i nie tylko. Następnie Policja te sygnały weryfikuje.

UWAGA!
Mapa nie służy do zgłaszania potrzeby pilnej interwencji Policji. W tego typu przypadkach należy korzystać z numerów alarmowych 112, 997. Prosimy o odpowiedzialne korzystanie z aplikacji.


Zachęcamy do korzystania z aplikacji! Pamiętaj, Ty też możesz mieć wpływ na bezpieczeństwo!