Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Iława: Zdarzenia drogowe z udziałem motocyklistów. Policjanci apelują o ostrożność

Mimo końca wakacji, pogoda wciąż sprzyja podróżom jednośladami. W ciągu ostatniego tygodnia na drogach powiatu iławskiego doszło do kilku zdarzeń z udziałem motocyklistów. Jedno z nich było tragiczne w skutkach. Policjanci apelują o rozwagę i ostrożność.

Mimo końca wakacji, wciąż trwa kalendarzowe lato. To zachęca motocyklistów do ostatnich, przed nadejściem jesieni, wyjazdów. Wrześniowa pogoda bywa bardzo zmienna. Pojawiają się intensywne opady deszczu, a co za tym idzie, śliska nawierzchnia. Dla kierowców jednośladów mokry asfalt jest dużym zagrożeniem, dlatego policjanci apelują o ostrożność i przypominają: Motocykliści to podobnie jak piesi i rowerzyści tzw. „Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego”. Oznacza to, że nie chroni ich karoseria, pasy bezpieczeństwa czy poduszki powietrzne. Zdarzenia drogowe z ich udziałem często kończą się tragicznie.

Tak było w niedzielne popołudnie na terenie gminy Iława, gdzie 25- latek jadąc motocyklem nie dostosował prędkości do warunków panujących na drodze, stracił panowanie nad pojazdem i uderzył w przydrożne drzewo. Mimo udzielonej pomocy medycznej, młodego kierowcy nie udało się uratować. Mężczyzna zmarł w szpitalu.

Wczoraj (12.09.2017) 19- letni motocyklista również na skutek nadmiernej prędkości uderzył w drzewo. Na szczęście tym razem zakończyło się na ogólnych potłuczeniach. W trakcie czynności związanych z obsługą tego zdarzenia drogowego policjanci ustalili, że mieszkaniec gminy Lubawa nie posiada uprawnień do kierowania motocyklem a prawo jazdy kat. B ma zaledwie od kilku miesięcy.

Przypominamy!

Dbając o bezpieczeństwo wszystkich uczestników ruchu przypominamy, że zarówno kierujący jednośladami jak i samochodami powinni pamiętać o przestrzeganiu przepisów ruchu drogowego i podstawowych zasad bezpieczeństwa.  Wzajemny szacunek użytkowników dróg oraz zwykły zdrowy rozsądek pomoże każdemu bezpiecznie dojechać do celu.

Apelujemy do wszystkich kierujących, tych poruszających się jednośladami czy większymi pojazdami. Pamiętajcie,  w trosce o bezpieczeństwo swoje i innych o przestrzeganiu przepisów ruchu drogowego

- mówi nadkom. Sławomir Kołpacki Naczelnik Wydziału Ruchu Drogowego iławskiej policji.

W przypadku nawet najdrobniejszego zdarzenia drogowego, z udziałem motocyklisty oraz samochodu, to właśnie kierujący jednośladem  ma najmniejsze szanse na przeżycie czy wyjście ze zdarzenia bez obrażeń. Policjanci będą czujnym okiem przyglądać się temu, jak kierowcy aut oraz motocykliści  wywiązują się ze swoich obowiązków na drodze,  stanowczo reagując na wszelkie wykroczenia.

Motocyklisto, pamiętaj !

- drogi publiczne to nie są tory wyścigowe,
- przestrzegaj zasad ruchu drogowego,
- nie wymuszaj pierwszeństwa,
- wykazuj się ograniczonym zaufaniem wobec innych kierowców,
- zadbaj o odpowiednią odzież wyposażoną w elementy odblaskowe, które sprawią, że będziesz bardziej  widoczny na drodze.

(jk/ab)