Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Nowe Miasto Lub.: Działania "Prędkość" na rzecz bezpieczeństwa uczestników ruchu drogowego

Nowomiejscy policjanci wspierani przez funkcjonariuszy z Inspekcji Transportu Drogowego oraz Oddziału Prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji w Olsztynie prowadzili wczoraj działania mające na celu reagowanie na przypadki przekraczania dozwolonej prędkości. Niestety pomimo akcji profilaktycznych i apeli policjantów tego rodzaju wykroczenia nadal są jedną z głównych przyczyn wypadków drogowych.

Wczoraj od wczesnych godzin rannych nowomiejscy policjanci z zespołu ruchu drogowego wspierani przez funkcjonariuszy z Inspekcji Transportu Drogowego oraz Oddziału Prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji w Olsztynie prowadzili na terenie naszego powiatu działania pod nazwą "Prędkość". 

Podczas akcji funkcjonariusze wykorzystywali do pomiaru ręczne mierniki prędkości.  Patrole biorące udział w działaniach pełniły służbę na terenie całego powiatu nowomiejskiego ze szczególnym uwzględnieniem miejsc newralgicznych, gdzie dochodzi do wypadków drogowych oraz tych wskazanych jako miejsca zagrożone na Krajowej Mapie Zagrożeń   Bezpieczeństwa.  Funkcjonariusze oprócz kontroli prędkości z jaką poruszali się kierowcy, weryfikowali także ich stan trzeźwości, sprawdzali wyposażenie samochodów oraz wymagane dokumenty.

Zmniejszenie zagrożeń związanych z nadmierną prędkością jest jednym z priorytetowych zadań Policji. Niestety nieprzestrzeganie ograniczeń prędkości przez kierujących nadal jest jedną z przyczyn zdarzeń drogowych .

W czasie trwania akcji funkcjonariusze skontrolowali 53 pojazdy. Policjanci ujawnili 35 przypadków przekroczenia prędkość, nałożyli także 33 mandaty karne za to wykroczenie. W jednym przypadku policjanci zatrzymali prawo jazdy za przekroczenie prędkości powyżej 50 km/h w terenie zabudowanym. Ok. godz. 11:15 w Ostaszewie mundurowi zatrzymali do kontroli drogowej kierującego oplem mieszkańca powiatu brodnickiego.  47-latek w terenie zabudowanym przekroczył prędkość o 55 km/h. Został on ukarany przez mundurowych mandatem karnym, nałożono na niego także zgodnie z taryfikatorem 10 punktów karnych. W myśl obowiązujących przepisów funkcjonariusze zatrzymali mężczyźnie kierującemu autem także prawo jazdy na najbliższe 3 miesiące.

Tego typu działania będą prowadzone nadal, wszystko po to by zwiększyć bezpieczeństwo na naszych drogach.

Przypominamy, że za przekroczenie dopuszczalnej prędkości mogą grozić poważne konsekwencje włącznie z utratą prawa jazdy. Policjant może ukarać sprawcę wykroczenia grzywną w granicach:

• 11-20 kim/h – od 50 do 100 zł, (2 punkty);

• 21 – 30 km/h – od 100 do 200 zł, (4 punkty);

• 31 – 40 km/h – od 200 do 300 zł, (6 punktów);

• 41 – 50 km/h – od 300 do 400 zł, (8 punktów);

• 51 km/h i więcej – od 400 do 500 zł. (10 punktów) i zatrzymanie uprawnień do kierowania na 3 miesiące

 

Przypominamy jednak, że poza karami finansowymi i konsekwencjami prawnymi najważniejsze jest bezpieczeństwo, a przede wszystkim ludzkie zdrowie i życie. 

 

(lm/ab)