Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Gietrzwałd: Podsumowanie policyjnych działań związanych z uroczystościami odpustowymi w Gietrzwałdzie

Uroczystości odpustowe w Gietrzwałdzie już za nami. W wydarzeniu brało udział około 80 tysięcy pielgrzymów. Policjanci dziękują wiernym za współpracę ze służbami i stosowanie się do ich poleceń. Dzięki temu dzień minął spokojnie a ruch pieszych i samochodów odbywał się płynnie.

Działania związane z zabezpieczeniem obchodów 140 rocznicy objawień w Gietrzwałdzie (10.09.17 r.) rozpoczęły się na długo przed tym wydarzeniem. Wszystko po to, by każdy pielgrzym czuł się bezpiecznie i szczęśliwie wrócił do swojego domu. Organizacja tak dużego przedsięwzięcia wiąże się z wdrożeniem odpowiednich rozwiązań dotyczących ruchu zarówno pojazdów jak i pieszych. Oprócz bezpieczeństwa w ruchu drogowym ważne jest również, by spotkanie odbywało się w spokojnej atmosferze.

Wzorowa współpraca służb

Do zabezpieczenia niedzielnej uroczystości zaangażowanych zostało blisko 200 policjantów zarówno z ruchu drogowego, prewencji jak i kryminalnych. W działaniach brały udział również inne służby: Żandarmeria Wojskowa z Elbląga, Strażnicy Graniczni z Olsztyna i Kętrzyna, Strażacy z JRG I w Olsztynie, Strażacy Ochotnicy z Gietrzwałdu, Biesalu, Naglad, Woryt i Unieszewa oraz funkcjonariusze ABW, ITD i GiTD. Wszystkim przyświecał jeden cel: zapewnić bezpieczeństwo wszystkim pielgrzymom.

W związku z tak ogromnym przedsięwzięciem zmieniona została organizacja ruchu w samym Gietrzwałdzie, w pobliskich miejscowościach oraz na krajowej "szesnastce". Na skrzyżowaniach obecni byli policjanci olsztyńskiej drogówki oraz żandarmi wojskowi z Elbląga, których pomoc w kierowaniu ruchem i usprawnianiu przejazdów wiernych była nieoceniona. Za wsparcie w kwestii bezpieczeństwa w ruchu drogowym podziękowania kierujemy również do funkcjonariuszy ITD i GiTD i Strażników Granicznych. Ci ostatni, podobnie jak funkcjonariusze ABW zajmowali się również zabezpieczeniem obchodów pod kątem zdarzeń kryminalnych.

Drogi dojazdowe do wyznaczonych parkingów nadzorowali strażacy. Jak zawsze przygotowani byli na każdą okoliczność. Biorąc pod uwagę dotychczasową kapryśną pogodę oraz teren na którym wyznaczone były miejsca postojowe istniała obawa, że samochody mogą mieć problem z grząskim podłożem. Dlatego przy każdym parkingu, dzięki uprzejmości okolicznych gospodarzy, przygotowane były ciągniki. Nie zabrakło również strażackich wozów bojowych.

Pogoda nie zawiodła

Organizatorzy, współpracujące z nimi służby i pielgrzymi z zaciekawieniem i nadzieją śledzili wiadomości pogodowe w naszym regionie. W związku z ubiegłotygodniowymi intensywnymi opadami deszczu, w trakcie sobotniego, ostatniego przed rozpoczęciem akcji, spotkania podjęto decyzje o zamknięciu niektórych parkingów, których podłoże nie nadawało się do przyjęcia dużej liczby samochodów. Jednocześnie wyznaczono nowe miejsca postojowe zarówno dla pojazdów osobowych jak i autokarów. Łącznie do dyspozycji wiernych było ich ponad 8 tysięcy.

Było bezpiecznie i spokojnie

Gietrzwałdzkie Błonie w niedzielę odwiedziło blisko 80 tysięcy wiernych. Mimo bardzo dużej liczby uczestników uroczystości odbywały się bez zakłóceń. Ogromne podziękowania należą się właśnie pielgrzymom, którzy stosowali się do poleceń policjantów, zachowywali się zgodnie z prawem i wykazali się cierpliwością.

Funkcjonariusze przez cały dzień odnotowali tylko jedną niegroźną kolizję autokaru z samochodem osobowym. Kilkukrotnie interweniowali wobec osób, które źle się poczuły i potrzebowały pomocy lekarskiej. Pomocy policjantów potrzebowało również kilku seniorów, którzy po zakończeniu obchodów zagubili się i nie mogli znaleźć swojego autokaru.

Olsztyńscy kryminalni przyjęli dwa zawiadomienia dotyczące kradzieży portfeli z dokumentami.

Mimo tak dużego przedsięwzięcia i ogromnej ilości pielgrzymów ruch odbywał się płynnie. Po zakończeniu uroczystości na wyjazdach z parkingów tworzyły się korki, jednak służby na bieżąco je rozładowywali. W razie potrzeby wyznaczane były inne trasy, którymi samochody mogły dojechać do krajowej "szesnastki".

Ogromne podziękowania i słowa uznania należą się wójtowi gminy Gietrzwałd, który jako gospodarz wydarzenia spisał się na medal.

 

Ab/kw

  • Gietrzwałd zabezpieczenie
  • Gietrzwałd zabezpieczenie
  • Gietrzwałd zabezpieczenie
  • Gietrzwałd zabezpieczenie
  • Gietrzwałd zabezpieczenie
  • Gietrzwałd zabezpieczenie
  • Gietrzwałd zabezpieczenie
  • Gietrzwałd zabezpieczenie