Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

KWP: Podsumowanie działań „Bezpieczny weekend – ostatni weekend wakacji”

Policjanci z Warmii i Mazur podsumowali Działania „ Bezpieczny weekend-ostatni weekend wakacji”. Z naszych statystyk wynika, że te wakacje były bezpieczniejsze aniżeli te z ubiegłego roku. Jednak w dalszym ciągu kierowcy nie przestrzegają podstawowych zasad obowiązujących w ruchu drogowym.

Policyjne działania w całej Polsce rozpoczęły się w piątek (01.09.17 r.) i trwały do późnego, niedzielnego (03.09.17 r.) wieczora. Na drogach naszego województwa pojawiło się więcej policyjnych patroli. Funkcjonariusze wyciągali konsekwencje wobec tych, którzy łamali przepisy. Szczególną uwagę zwracali na kierowców, którzy nie przestrzegali ograniczeń prędkości. Podczas kontroli sprawdzali wymagane prawem  dokumenty, stan techniczny auta oraz trzeźwość kierowców.

Z policyjnych statystyk wynika, że podczas ostatniego weekendu wakacji w 2016 roku (26.08-28.08.2016) na drogach naszego regionu doszło do 30 wypadków drogowych,  w których 2 osoby zginęły a 33 zostały ranne. Odnotowano 146 kolizji drogowych. Policjanci ujawnili 58 kierujących pod wpływem działania alkoholu.

Jeśli chodzi o rok 2017 to statystyki wyglądają następująco:

Wypadki drogowe-13, liczba kolizji-170, zabici-2, ranni-18, nietrzeźwi kierowcy-31.

Poniżej przedstawiamy kilka zdarzeń drogowych z terenu województwa. Na szczególna uwagę zasługuje to do którego doszło na terenie komendy z Olecka

Szczytno:

Trzy dni minionego weekendu były intensywnym czasem pracy dla szczycieńskich policjantów ruchu drogowego.

Służba, którą podczas całych działań wykonało łącznie 16 patroli policyjnych, miała na celu zapewnienie bezpiecznego powrotu z letniego wypoczynku wszystkim uczestnikom ruchu drogowego. Zarówno zmotoryzowanym jak i pieszym.

Za przekroczenie dozwolonej prędkości funkcjonariusze nałożyli 76 mandatów karnych. Na 5 osób nałożono mandaty karne za nie stosowanie środków BRD, tj. pasów lub fotelików.

Funkcjonariusze ze szczycieńskiej drogówki poddali kontroli łącznie 182 pojazdy.
W 10 przypadkach  policjanci wyeliminowali z ruchu pojazdy, które nie były sprawne technicznie.

Iława: 

Pierwszy wypadek miał miejsce na trasie Rąbity – Śliwa. Ze wstępnych ustaleń policjantów wynika, że kierująca ciężarowym volkswagenem 45-latka na łuku drogi przebiegającym w prawo, nie dostosowała prędkości do warunków ruchu, w wyniku czego straciła panowanie nad pojazdem, zjechała na prawe pobocze i uderzyła w przydrożne drzewo. W wyniku zdarzenia kierująca doznała obrażeń ciała i została przetransportowana do Szpitala Wojewódzkiego w Olsztynie. Teraz policjanci wyjaśniają szczegółowe okoliczności tego zdarzenia.

Do kolejnego wypadku doszło również w piątek, w godz. wieczornych na trasie Stradomno – Laseczno.  31 – letni kierujący oplem po wyjściu z łuku drogi przebiegającym w lewo, stracił panowanie nad pojazdem, zjechał na przeciwległy pas ruchu i doprowadził do zderzenia czołowego z kierującym fordem. Kierowcy i pasażerka zostali przetransportowani do szpitala w Iławie. Przeprowadzone przez policjantów badanie na zawartość alkoholu w organizmie wskazało, że kierujący byli trzeźwi.

W czasie tego weekendu funkcjonariusze pracowali również na miejscu 15 kolizji drogowych  w tym jednej z udziałem nietrzeźwego kierującego. 26 – latek jadąc motorowerem na skrzyżowaniu z drogą  pierwszeństwem przejazdu, nie ustąpił pierwszeństwa kierującemu audi doprowadzając do zderzenia między pojazdami. Mieszkaniec gminy Lubawa został przetransportowany do szpitala. W trakcie czynności okazało się, że 26 – latek ma prawie 3 promile alkoholu w organizmie.

Dla dwóch kierowców policyjna kontrola drogowa zakończyła się utratą prawa jazdy. 25 – latek kierując renaultem jechał przez Jędrychowo z prędkością 102 km/h, a tym samym przekroczył dopuszczalną prędkość w terenie zabudowanym o 52 km/h. Kolejnego kierowcę zatrzymali policjanci w Biskupiczkach.  24 – latka  jechała  peugeotem przez obszar zabudowany z prędkością 110 km/h. Kierowcy obu pojazdów  zostali  ukarani mandatami i punktami karnymi, a ponadto funkcjonariusze zatrzymali im uprawnienia do kierowania na okres 3 miesięcy.

Giżycko:

Policjanci apelują o zachowanie rozsądku na drodze. Prędkość jest ważnym czynnikiem mającym wpływ na tragiczne skutki wypadków drogowych. Zdejmując nogę z gazu możemy ograniczyć ich konsekwencje i zwiększyć szanse na przeżycie własne i innych.

Przypominamy, że zgodnie z art. 135 ust. 1a. Ustawy Prawo o ruchu drogowym Policjant zatrzyma prawo jazdy za pokwitowaniem w przypadku ujawnienia czynu polegającego na kierowaniu pojazdem z prędkością przekraczającą dopuszczalną o więcej niż 50 km/h w obszarze zabudowanym.

Pomimo, takich konsekwencji kierowcy nie zawsze zwracają uwagę na bezpieczeństwo. Przykładem może być miniony weekend, kiedy to funkcjonariusze z giżyckiej drogówki zatrzymali cztery prawa jazdy za wspomniane wykroczenie.

Pierwszy kierowca, który przekroczył prędkość w terenie zabudowanym o 51 km/h został zatrzymany na ulicy Obwodowej w Giżycku, droga K 63. Kolejnymi kierowcami, którzy w tym samym miejscu przekroczyli prędkość był 41-letni kierowca mazdy i 29-letnia kierująca bmw. Oboje pędzili drogą nieco powyżej 100 km/h.

Dozwoloną prędkosć przekroczyła także 36-letnia mieszkanka Warszawy, która przez miejscowość Wilkasy jechała z prędkościa 103 km/h.

Przypominamy, że to policjant w czasie kontroli drogowej, po stwierdzeniu np. przekroczenia prędkości, zatrzymuje kierowcy prawo jazdy i przesyła je do właściwego starosty, który wydaje decyzję administracyjną i formalnie zatrzymuje dokument. Za pierwszym razem zatrzymanie prawa jazdy następuje na okres 3 miesięcy. Jeśli mimo to kierowca dalej będzie prowadzić auto bez uprawnień i zostanie zatrzymany, ten okres przedłuży się do 6 miesięcy. Natomiast kolejna „wpadka” bez prawa jazdy zakończy się cofnięciem uprawnień i koniecznością ponownego zdawania egzaminu.

Olecko:

Policjanci oleckiej komendy podczas patrolowania jednej z miejscowości w gm. Olecko, zauważyli kierującego osobnym oplem, który jechał bez włączonych świateł mijania. Kiedy funkcjonariusze wydali sygnał do zatrzymania się, mężczyzna zignorował go, zjechał na drogę gruntową, a następnie na posesję. Tam zatrzymał się, wybiegł z pojazdu i wspiął się na drzewo. Jak się później okazało 57-latek był pijany.

Wczoraj 03.09.17 r. około godziny 19:00 funkcjonariusz ruchu drogowego oleckiej komendy, patrolując jedną z miejscowości w gminie Olecko, zauważyli kierującego samochodem osobowym marki Opel jadącego bez włączonych świateł mijania. W związku z tym policjanci wydali mu sygnał dźwiękowy i błyskowy do zatrzymania się. Jednak mężczyzna zignorował go, zjechał na drogę gruntową, a następnie na posesję, gdzie zatrzymał pojazd. Po tym wybiegł z samochodu i uciekł na drzewo.

Po kilkuminutowej rozmowie z policjantami mężczyzna sam zszedł z drzewa. Po wylegitymowaniu okazał się nim 57-letni Piotr S.   

Podczas wykonywanych czynności funkcjonariusze wyczuli od 57-latka zapach alkoholu. Badanie alkomatem w jego organizmie wykazało blisko promil alkoholu. Ponadto okazało się, ze mieszkaniec gminy Olecko nie posiada uprawnień do kierowania pojazdami. 

Teraz mężczyzna za niezatrzymanie się do kontroli oraz za prowadzenie pojazdu w stanie nietrzeźwości odpowie przed sądem.

Przypominamy!

1 czerwca br. weszły w życie nowe przepisy, które regulują nie zatrzymanie się do kontroli drogowej, traktując zachowanie takich kierujących jako przestępstwo. Każdemu kierowcy, który będzie uciekał przed policją grozi kara od 3 miesięcy do 5 lat pozbawienia wolności. Oprócz tego uciekinier musi liczyć się z tym, że starci prawo jazdy nawet na 15 lat.

Esz/jsz/ich/ap/kw