Region: Drogowe interwencje na trasach Warmii i Mazur - Aktualności - Policja Warmińsko-Mazurska

Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Region: Drogowe interwencje na trasach Warmii i Mazur

Okres wakacyjny i związane z nim wyjazdy urlopowe, a także liczne imprezy odbywające się w różnych lokalizacjach Warmii i Mazur, sprawiają, że policjanci pełniący służbę na drogach regionu każdego dnia i nocy mają dużo pracy. Zapewniają im to w dużej mierze m. in. nieodpowiedzialni kierowcy, którzy za kierownice swoich aut wsiadają zmęczeni lub nietrzeźwi.

Olsztyn / Olsztynek: 83-letni kierowca zginął w wypadku

Do tragicznego w skutkach zdarzenia drogowego doszło wczoraj (15.07.2017) około godz. 14:00 na krajowej "siódemce" na odcinku Platyny - Rychnowo. Według wstępnych ustaleń policjantow pracujących na miejscu zdarzenia, 83-letni kierowca osobowego renault z niewyjaśnionych przyczyn zjechał na przeciwległy pas ruchu i czołowo zderzył się z jadącym z naprzeciwka fordem. W wyniku zderzenia kierujący renault zginął na miejscu. Fordem podróżowało 5 osób - trójka dorosłych i dwójka dzieci (5 i 8 lat). Na szczęście obrażenia jakich doznali nie zagrażają ich życiu.

Na miejscu pracowali policjanci pod nadzorem prokuratora, którzy zabezpieczyli ślady i sporządzili dokumentację. Oba pojazdy zostały zabezpieczone do sprawy. Trwa ustalanie wszystkich okoliczności tego zdarzenia.

Olsztyn / Biskupiec: Sprawcę wypadku na miejsce zdarzenia przyprowadził ojciec

Do groźnego zdarzenia doszło także w miniony piątek (14.07.2017) na odcinku Bredynki- Stanclewo (gm. Biskupiec). Kierujący oplem 14-latek nie łuku drogi zjechał na jej lewą stronę i zderzył się z jadącym z naprzeciwka motorowerem. Jednośladem podróżowały dwie osoby: 61-letni mężczyzna i 55-letnia kobieta. Oboje ze złamaniami nóg trafili do szpitala. Nastolatek chcąc uniknąć odpowiedzialności uciekł do domu. Wzorową postawą wykazał się ojciec chłopca, który gdy tylko dowiedział się co zrobił syn, przyprowadził go na miejsce zdarzenia.

14-latka czeka teraz sprawa w sądzie. Odpowie za spowodowanie wypadku drogowego oraz kierowanie bez uprawnień. Policjanci podczas prowadzonego postępowania ustalać będą również w jaki sposób chłopiec wszedł w posiadanie auta i pod czyją był wówczas opieką.

Kętrzyn: Nocne wypadki drogowe

Policjanci wyjaśniają przyczyny i okoliczności trzech zdarzeń drogowych, do których doszło na terenie powiatu kętrzyńskiego. W ich wyniku cztery osoby z obrażeniami ciała zostały przewiezione do szpitala.

Do pierwszego zdarzenia doszło w nocy z piątku na sobotę o godz. 3:30. Oficer dyżurny kętrzyńskich policjantów otrzymał zgłoszenie o zdarzeniu drogowym, do którego doszło w Wilczej Wólce w gminie Srokowo. Z przekazanych informacji wynikało, że pojazd znajduje się w rowie oraz jest ranna jedna osoba. We wskazane miejsce natychmiast pojechali policjanci, którzy w karetce pogotowia zastali przytomnego kierowcę hondy. 24-latek poinformował, że gdy jechał pojazdem to w pewnym momencie na jezdnię wybiegła mu sarna i chcąc uniknąć z nią zderzenia zjechał na pobocze, a następnie w zakrzaczenia do pobliskiego rowu. Badanie stanu trzeźwości mężczyzny wykazało, że był trzeźwy. Mieszkaniec gminy Srokowo z urazem głowy oraz kręgosłupa został przewieziony do szpitala w Kętrzynie.

Do kolejnego zdarzenia doszło wczoraj o godz. 23:30 na trasie Święta Lipka - Reszel. Tu z przekazanych informacji wynikało, że na łuku drogi w rejonie miejscowości Lipowa Góra w gminie Reszel doszło do czołowego zderzenia pojazdów. Na miejsce zostały natychmiast wysłane służby ratunkowe. Będący na miejscu policjanci ustalili, że kierująca pojazdem marki hyundai na łuku drogi zjechała na przeciwległy pas jezdni gdzie zderzyła się z prawidłowo jadącym pojazdem marki Volkswagen Sharan. Kierujący pojazdami z obrażeniami cała zostali przewieziony do szpitala. Badania stanu trzeźwości 19-letniej kobiety oraz kierującego sharanem wykazały, że byli trzeźwi.

Do podobnego zdarzenia drogowego doszło także dzisiaj o godz. 2:20 na trasie Barciany - Srokowo w rejonie miejscowości Stary Dwór Barciański. Z ustaleń funkcjonariuszy wynika, że kierująca pojazdem marki Peugeot 306 na łuku drogi początkowo wjechała w bok pojazdu marki Audi 80, a następnie wyniku tego zderzenia kierująca peugeotem 18-letnia mieszkanka gminy Srokowo straciła panowanie nad pojazdem i wjechała do przydrożnego rowu. Kierujące pojazdami były trzeźwe. 19-latka urazem jamy brzusznej trafiła do szpitala.

Zgłoszenie telefoniczne czy ujęcie obywatelskie - każdy sposób jest dobry, by powstrzymać kierującego pojazdem po spożyciu alkoholu. Tylko wczoraj dzięki postawom obywateli udało się wyeliminować z ruchu kolejnych nietrzeźwych kierujących.

Kętrzyn: Odpowiedzialni świadkowie powstrzymali nieodpowiedzialnych kierowców

Nie wszyscy zdają sobie sprawę, że nawet niewielka ilość alkoholu w organizmie może doprowadzić do tragedii na drodze. Aby zapobiegać takim sytuacjom, policjanci w codziennej służbie prowadzą kontrole stanu trzeźwości kierujących. Cieszy fakt, że coraz częściej o poprawę bezpieczeństwa na drogach dbają nie tylko policjanci, ale też obywatele, którzy reagują i informują policję.

To właśnie dzięki takim reakcjom wczoraj około godz. 20:30 policjanci interweniowali wobec ujętego przez obywateli nietrzeźwego kierującego, który najpierw jechał oplem ul. Wojska Polskiego w Barcianach, a następnie wjeżdżając na jeden z parkingów uderzył w zaparkowanego golfa. Kierujący oplem mężczyzna po tym jak uderzył w pojazd marki Volkswagen Golf chciał uciec z miejsca jednak został ujęty przez świadków. Mężczyźnie zostały zabrane kluczyki i o całej sytuacji poinformowano policjantów. Funkcjonariusze ustalili, że kierowcą golfa był 31-letni mieszkaniec Korsz. Badanie stanu trzeźwości mężczyzny wykazało blisko 2 promile alkoholu w organizmie.

O kolejnym nietrzeźwym kierującym oficer dyżurny został powiadomiony również wczoraj około godz. 21.00. Dzięki kolejnemu zgłoszeniu policjanci uniemożliwili dalszą jazdę 42-letniemu mieszkańcowi gminy Kętrzyn, który to kierował passatem mając 2 promile alkoholu w organizmie. Jak się dodatkowo okazało, 42-latek nie posiadał w ogóle uprawnienia do kierowania. Pojazd, którym kierował nie miał aktualnych badań technicznych oraz ubezpieczenia OC. Wkrótce mężczyzna usłyszy zarzut kierowania pojazdem w stanie nietrzeźwości, a następnie za swoje nieodpowiedzialne zachowanie odpowie przed sądem. Nie uniknie również odpowiedzialności za popełnione wykroczenia.

W obu przypadkach, każdemu z kierujących może grozić kara do 2 lat pozbawienia wolności.

Elbląg: Pijany rowerzysta i kierujący

Policjanci z ruchu drogowego wczoraj w trakcie kontroli drogowej natknęli się na 47-letniego rowerzystę, który jechał przez miejscowość Krosno. Badanie alkotestem wykazało u niego prawie 2 promile alkoholu w organizmie. Rowerzysta został ukarany 500 złotowym mandatem.

Niewiele mniejszy wynik miał 61-latek zatrzymany również wczoraj przez patrol ruchu drogowego na al. Odrodzenia w Elblągu. Mężczyzna kierował vw passatem, mając 1,80 promila alkoholu w organizmie. Zatrzymano mu prawo jazdy oraz samochód. Ten ostatni odholowano na policyjny parking. 61-latkowi za jazdę autem w stanie nietrzeźwości może grozić kara do 2 lat pozbawienia wolności.

Lidzbark Warmiński: 1,5 promila za kierownica ciągnika

W miniony piątek (14.07.2017) po godz. 15:00 policjanci patrolowo – interwencyjni zauważyli na trasie Kiwity – Lidzbark Warmiński traktorzystę, który zjeżdżał pojazdem na przeciwległy pas ruchu. Funkcjonariusze zatrzymali pojazd do kontroli. W trakcie wykonywanych czynności okazało się, że kierujący, mieszkaniec gminy Kiwity prowadził pojazd na podwójnym gazie. Badanie wykazało w organizmie 58-latka blisko 1,5 promila alkoholu. Dodatkowo podczas sprawdzania w systemach, policjanci ustalili, że 58-latek nie posiada uprawnień do kierowania. Pojazd, którym poruszał się mężczyzna nie miał aktualnego ubezpieczenia OC i był niedopuszczony do ruchu.

Zatrzymany mężczyzna nie był zadowolony z policyjnej kontroli i miał pretensje do mundurowych, że czepiają się porządnych obywateli, zamiast zatrzymywać złodziei. Mieszkaniec gminy nie uniknie odpowiedzialności i za swoje zachowanie odpowie przed sądem.

Działdowo: Na podwójnym gazie i wbrew zakazowi

W piątkowy wieczór (14.07.2017) w jednej z miejscowości w gminie Działdowo, kierujący samochodem Daewoo Matiz mieszkaniec gminy Płośnica, podczas manewru wyprzedzania VW Passata uderzył w bok pojazdu, po czym odjechał z miejsca zdarzenia. Poszkodowany kierowca passata o zdarzeniu powiadomił policję i sam ruszył za podejrzanym autem. Kierujący matizem wjechał na jedną z posesji w gminie Płośnica, gdzie następnie został zatrzymany przez policyjny patrol. Podczas wykonywania czynności związanych z zaistniałą kolizją, policjanci ujawnili, że 52-letni kierowca matiza znajdował się w stanie nietrzeźwości. Przeprowadzone badanie alkotestem wykazało przeszło 2,5 promila alkoholu w organizmie mężczyzny. Do tego, po sprawdzeniu w policyjnych systemach, okazało się, że mężczyzna posiada prawomocny zakaz kierowania pojazdami mechanicznymi. Za kierowanie w stanie nietrzeźwości w okresie obowiązywania zakazu prowadzenia pojazdów grozi kara do 5 lat pozbawienia wolności i zakaz prowadzenia pojazdów nawet do lat 10. Mężczyzna nie uniknie również odpowiedzialności za spowodowanie kolizji i wysokiej kary finansowej.

W sobotę (15.07.2017) na jednej z ulic w Działdowie policjanci ogniwa patrolowo-interwencyjnego, około godz. 16:15 zatrzymali do kontroli drogowej kierującego motorowerem. Poprosili kierowcę o dokumenty, a następnie zbadali jego stan trzeźwości. Wówczas okazało się, że mieszkaniec Działdowa jest nietrzeźwy. Mężczyzna miał blisko 1,5 promila alkoholu w organizmie. Teraz 36-latek odpowie za jazdę po pijanemu. Grozi mu kara grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności.

Węgorzewo: Zagapił się i stracił prawo jazdy

Jedną z głównych przyczyn zdarzeń drogowych jest nadmierna prędkość. Wielu kierowców nie stosuje się do przepisów i znaków drogowych, które określają dopuszczalną prędkość na drodze. Następstwem takiej jazdy jest długa droga hamowania czy brak kontroli nad pojazdem, co może skończyć się wypadkiem. Funkcjonariusze węgorzewskiej drogówki odebrali prawo jazdy mężczyźnie, którzy w terenie zabudowanym jechał 113 km/h.

Wczoraj (15.07.2017) policjanci z węgorzewskiej drogówki, pełniąc służbę w miejscowości Kolonia Rybacka, prowadzili kontrole pojazdów pod kątem przekraczania przez kierujących dozwolonej prędkości. Około godz. 9:00 zauważyli szybko nadjeżdżający pojazd. Funkcjonariusze wykonali pomiar i urządzenie wykazało, że kierowca mitsubishi poruszał się w terenie zabudowanym z prędkością 113 km/h. Policjanci zatrzymali samochód do kontroli. Kierującym okazał się 51-letni mieszkaniec Kętrzyna. Mężczyzna nawet nie próbował tłumaczyć się policjantom. Stwierdził, że wie, iż jechał za szybko, po prostu się zagapił.

Za przekroczenie prędkości w terenie zabudowanym o ponad 50 km/h, mężczyzna stracił prawo jazdy na okres 3 miesięcy. Ponadto został ukarany mandatem  karnym w wysokości  400 zł i 10 punktami karnymi.

(AB/EP/KN/MK/JN/AF/TM)