Mrągowo: Policjantem jest się całą dobę - Aktualności - Policja Warmińsko-Mazurska

Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Mrągowo: Policjantem jest się całą dobę

Kętrzyński policjant w dniu wolnym od służby zatrzymał w Mrągowie nietrzeźwego kierującego. Mężczyzna zwrócił na siebie uwagę nieudolnymi manewrami na parkingu w pobliżu sklepu monopolowego. W chwili kierowania pojazdem miał ponad 3 promile alkoholu w organizmie. Nietrzeźwi kierujący stanowią jedno z poważniejszych zagrożeń dla innych uczestników ruchu drogowego, dlatego eliminacja ich z naszych dróg jest jednym z priorytetów policjantów.

Do zdarzenia doszło przy ulicy Brzozowej w Mrągowie. Jadący tą ulicą policjant zwrócił uwagę na kierowcę audi, który wjeżdżał na parking w pobliżu sklepu monopolowego. W trakcie tego manewru uderzył on w krawężnik odbijając się od niego. Te niezgrabne manewry wzbudziły podejrzenia funkcjonariusza, że kierujący może być pod działaniem alkoholu. Dlatego postanowił dokładnie przyjrzeć się tej sytuacji. Zauważył, jak mężczyzna wysiadł z auta i poszedł do pobliskiego sklepu, skąd wrócił z czterema puszkami piwa w ręku. Jak gdyby nigdy nic wsiadł do audi i próbował odjechać. Wtedy zainterweniował policjant. W trakcie rozmowy wyczuł od kierowcy woń alkoholu. Przedstawiając się i pokazując kierowcy legitymację służbową odebrał mu kluczyki. Jednocześnie zawiadomił o zdarzeniu dyżurnego mrągowskiej komendy.
Mrągowscy policjanci, którzy przyjechali pod wskazany adres sprawdzili stan trzeźwości ujętego kierowcy. Pierwsze badanie alkomatem wykazało, że 41-latek miał ponad 3 promile alkoholu w organizmie. Podczas interwencji okazało się również, że nie posiada on uprawnień do kierowania pojazdami.

Teraz mężczyźnie za popełnienie przestępstwa kierowania w stanie nietrzeźwości grozi 2 lata pozbawienia wolności i zakaz prowadzenia pojazdów nawet do lat 15, przy czym minimalny okres, na jaki zakaz ten może być orzeczony to 3 lata. Ponadto osoba kierująca pojazdem w stanie nietrzeźwości będzie musiała się także liczyć z dolegliwymi konsekwencjami finansowymi. Niezależnie od orzeczonej kary, sąd obligatoryjnie orzeknie świadczenie pieniężne w wysokości nie mniejszej niż 5 tys. złotych. Mężczyzna odpowie również za kierowanie pojazdem bez uprawnień.

 

(dk/rj)