Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Węgorzewo: Dzielnicowi o Krajowej Mapie Zagrożeń Bezpieczeństwa i aplikacji ,,Moja komenda”

Policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Węgorzewie podczas spotkania z władzami samorządu lokalnego rozpowszechniali ideę „Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa” i ,,Dzielnicowy bliżej nas”. Podczas spotkania informowali, jak za pomocą tego narzędzia w szybki i prosty sposób przekazać Policji sygnał o miejscu, w którym potrzebna jest ich interwencja oraz skontaktować się ze swoim dzielnicowym.

Wczoraj dzielnicowi asp. Andrzej Goliński i mł. asp. Agnieszka Filipska wzięli udział w spotkaniu zorganizowanym w Urzędzie Miasta. Uczestnikami posiedzenia był Zastępca Burmistrza Węgorzewa, Wicestarosta Powiatu Węgorzewskiego oraz sołtysi sołectw Gminy Węgorzewo i przedstawiciele zarządu Osiedli Węgorzewa. Podczas spotkania policjanci przypomnieli, jak za pomocą narzędzia Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa w szybki i prosty sposób przekazać Policji sygnał o miejscu, w którym bezpieczeństwo jest zagrożone.

Informacje prezentowane na mapach uwzględniają zarówno wybrane kategorie przestępstw i wykroczeń jak i zagrożenia, które w subiektywnym odczuciu mieszkańców negatywnie wpływają na ich poczucie bezpieczeństwa.

Aby zgłosić zagrożenie należy wejść na stronę internetową naszej komendy. Przekazanie tych informacji zajmuje tylko kilka chwil. W razie potrzeby można skorzystać z instrukcji obsługi. Pomocą służą także funkcjonariusze. Zgłoszenie trafi do policjantów odpowiedniej komórki Policji. Zebrane informacje pozwolą na jeszcze lepszą dyslokację służb, aby uniknąć w przyszłości ponownego zgłaszania tego samego typu zagrożeń w tym samym miejscu.

Węgorzewianie najczęściej oznaczają na Krajowej Mapie Zagrożeń Bezpieczeństwa punkty z przekraczaniem dozwolonej prędkości, spożywaniem alkoholu w miejscach niedozwolonych, a także nieprawidłowym parkowaniem. Pojawiają się też sygnały o niewłaściwej infrastrukturze drogowej, a także o złej organizacji ruchu drogowego. Informacje te są gromadzone, a następnie sprawdzane przez funkcjonariuszy. Do tej pory na mapie powiatu węgorzewskiego zgłoszono 153 miejsc zagrożonych, z czego policja potwierdziła 40.

Z narzędzia należy korzystać w sposób rozsądny. Każde naniesione na mapę zagrożenie wywoła odpowiednią reakcję Policji. Z jednego komputera można zgłosić jedno zagrożenie na dobę.

Należy pamiętać, że zgłoszenia w ramach Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa nie zastępują potrzeby pilnej interwencji Policji. W tego typu przypadkach należy korzystać z numerów alarmowych 112, 997.

Drugim zagadnieniem poruszonym na spotkaniu z władzami samorządu lokalnego był program ,,Dzielnicowy bliżej nas”, a konkretnie aplikacja ,,Dzielnicowy bliżej nas” Policjanci "pierwszego kontaktu" tłumaczyli, że wpisując w nowym narzędziu np. nasz adres, aplikacja odnajdzie funkcjonariusza, który dba o ten rejon. W aplikacji podane są wszystkie niezbędne dane takie jak: numer telefonu czy adres e-mail, które pozwolą nam się skontaktować z naszym dzielnicowym dosłownie poprzez jedno kliknięcie. Podany adresy mailowy niewątpliwie ułatwi  kontakt z dzielnicowym, ale pamiętajmy, że nie służy do składania formalnych zawiadomień o przestępstwie, wykroczeniu, petycji, wniosków ani skarg w rozumieniu przepisów.

Dzielnicowi nie pełnią też służby całodobowo, stąd też w sytuacji kiedy dzielnicowy nie odbiera służbowego telefonu komórkowego, aplikacja jednym kliknięciem przekieruje do jednostek, w których pełnią oni służbę gdzie można uzyskać informację dotyczącą dostępności dzielnicowych.

(af/rj)

Powrót na górę strony