Region: Przekroczyli prędkość-stracili prawa jazdy - Aktualności - Policja Warmińsko-Mazurska

Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Region: Przekroczyli prędkość-stracili prawa jazdy

Policjanci zatrzymali kolejnych kierujących, którzy w rażący sposób przekroczyli dopuszczalną prędkość w obszarze zabudowanym. Zgodnie z obowiązującymi przepisami za rażące przekroczenie (powyżej 50 km/h) dopuszczalnej prędkości w obszarze zabudowanym przewiduje się zatrzymanie dokumentu prawa jazdy w trakcie przeprowadzanej kontroli drogowej.

Iława:

Dokument uprawniający do kierowania samochodem stracił kolejny kierujący na terenie powiatu iławskiego. 50-letni Mężczyzna jechał nissanem w miejscowości Chełmżyca, kiedy to policjanci iławskiej drogówki zatrzymali go do kontroli drogowej. Oświadczyli, że jechał z prędkością 109  km/h w obszarze zabudowanym.  Za rażące przekroczenie dopuszczalnej prędkości w terenie zabudowanym mężczyzna ukarany został przez policjantów mandatem oraz  punktami karnymi. Funkcjonariusze drogówki  zatrzymali także prawo jazdy mieszkańcowi Malborka.

Ełk:

Policjanci zatrzymali do kontroli drogowej kierowcę audi, który w obszarze zabudowanym jechał z prędkością 102 km/h. Za rażące przekroczenie dopuszczalnej prędkości w obszarze zabudowanym 51-latek ukarany został przez policjantów mandatem w wysokości 220 złotych. Na jego kontro trafi też 10 punktów karnych. Funkcjonariusze drogówki  zatrzymali także mieszkańcowi Ełku prawo jazdy na najbliższe trzy miesiące.

Mrągowo:

W środę około godziny 21.30 w miejscowości Sorkwity policjanci z mrągowskiej drogówki dokonywali kontroli prędkości. W pewnym momencie funkcjonariusze zauważyli zbliżające się z dużą prędkością osobowe bmw. Miernik prędkości wskazał, że zbliżający się pojazd jedzie z prędkością ponad 100 km/h. Kierującym okazał się 26 – letni mieszkaniec powiatu świeckiego. Za przekroczenie prędkości o 51 km/h w terenie zabudowanym mężczyzna został ukarany mandatem karnym w wysokości 500 zł. Dodatkowo stracił prawo jazdy.

Nowe Miasto Lubawskie:

Podczas wczorajszych działań mundurowi skontrolowali w powiecie nowomiejskim 35 pojazdów, wykorzystując wszystkie dostępne urządzenia do pomiaru prędkości, w tym  także radiowóz wyposażony w wideorejestrator. Policjanci odnotowali aż 29 przypadków przekroczenia prędkości przez kierujących, wszyscy sprawcy tych wykroczeń zostali ukarani mandatami.

Bartoszyce:

Funkcjonariusze skontrolowali 84 pojazdy. Prędkość przekroczyło 38 kierowców, a każdy z nich otrzymał mandat karny. Prędkość była przekraczana również w obszarze zabudowanym, gdzie takie zachowanie w ogóle nie powinno mieć miejsca z uwagi na ogromne zagrożenie dla pieszych i rowerzystów, których w takich miejscach jest zazwyczaj więcej. Ponadto kierujący często nie zwracają uwagi lub lekceważą znaki ograniczające prędkość poza obszarem zabudowanym.

 

Przypomnijmy, że zgodnie z obowiązującymi przepisami za rażące przekroczenie  (powyżej 50 km/h) dopuszczalnej prędkości  w obszarze zabudowanym przewiduje się zatrzymanie dokumentu prawa jazdy w trakcie przeprowadzanej kontroli drogowej. Dokument ten przesłany zostanie do właściwego starosty, który wydając decyzję administracyjną – formalnie zatrzyma ten dokument – za pierwszym razem na 3 miesiące. Ujawnienie faktu ponownego kierowania pojazdem w powyższym 3-miesięcznym okresie, będzie oznaczało jego wydłużenie do 6 miesięcy. Kolejnym etapem będzie cofnięcie uprawnienia do kierowania pojazdem.

(jk/akdn/dk/lm/mk/rj)