Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Mrągowo/Ostróda: Przekroczyli nadmiernie prędkość – stracili prawo jazdy na 3 miesiące

Policjanci z drogówki, na co dzień pracujący na terenie naszego województwa, stykają się z kierowcami, którzy nagminnie w terenie zabudowanym przekraczają dopuszczalną prędkość. I tak było w przypadku dwóch kierujących, którzy pędzili przez teren zabudowany ponad 100 km/h. W efekcie, kierowcy stracili uprawnienia na najbliższe 3 miesiące.

Mrągowo:

Wczoraj (19.03.17r) po godzinie 20.00 na ulicy Olsztyńskiej w Sorkwitach, funkcjonariusze zwrócili uwagę na kierowcę osobowego bmw, który wyprzedzał w miejscu objętym zakazem i przekroczył linię podwójnie ciągłą. 

Dodatkowo, policjanci sprawdzili za pomocą laserowego miernika, prędkość z jaką ten kierowca się poruszał.

Wtedy okazało się, że mężczyzna jechał 113 km/h w terenie zabudowanym, gdzie obowiązuje prędkość 50 km/h.

22-latek tego dnia stracił na trzy miesiące prawo jazdy.

Ostróda:

Wczoraj na drodze krajowej nr 7, policjanci ruchu drogowego, kontrolowali prędkość jadących tą trasą samochodów. Podczas jednej z takiej kontroli, w miejscowości Grabin zatrzymali skodę, której kierowca poruszał się z prędkością 103 km/h. Dodatkowo, okazało się, że mężczyzna nie posiada prawa jazdy.

Za przekroczoną prędkość oraz za brak prawo jazdy podczas kontroli, mężczyzna został ukarany mandatem karnym. 24-latek zgodnie z obowiązującymi przepisami straci też uprawnienia do kierowania, na okres 3 miesięcy.

Szczytno:

Wczoraj (19.03.17r), szczycieńscy policjanci w miejscowości Dąbrowy, prowadzili cykliczne działania wpływające na poprawę bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Działania te miały na celu, nadzorowanie ruchu pojazdów i sprawdzanie czy kierujący jadą prawidłowo nie przekraczając dozwolonej prędkości. Do tych oczywistych zasad nie zastosował się 44-letni mieszkaniec powiatu wołomińskiego. Kierując osobowym vw passat, w terenie zabudowanym przekroczył dozwoloną prędkość o 52 km/h. Funkcjonariusze zatrzymali kierowcy prawo jazdy oraz za popełnione wykroczenie ukarali go mandatem karnym w wysokości 500 złotych.

Działdowo:

W niedzielę (19.03.2017r.), policjanci ruchu drogowego z Komendy Powiatowej Policji w Działdowie, w miejscowości Gródki, zatrzymali do kontroli drogowej kierującego osobówką. Mężczyzna, w terenie zabudowanym przekroczył prędkość o ponad 50 km/h.  Okazał się nim, 37-letni mieszkaniec powiatu nidzickiego. Po sprawdzeniu danych osobowych w policyjnych systemach, wyszło na jaw, że mężczyzna nie posiada uprawnień do kierowania pojazdami osobowymi. Policjanci zatrzymali kierującemu prawo jazdy i o zaistniałym fakcie powiadomili miejscowo Starostę. Oprócz tego, policjanci skierowali wniosek do Sądu o ukaranie mężczyzny za przekroczenie prędkości i jazdę bez wymaganych uprawnień.

Przypominamy, że w maju 2015 roku weszły w życie surowe kary dla kierowców.

W ustawie o kierujących pojazdami dodano nowe przesłanki administracyjnego zatrzymania prawa jazdy, tj. w przypadku rażącego przekroczenia prędkości dopuszczalnej, w obszarze zabudowanym (powyżej 50 km/h) oraz przewożenia nadmiernej liczby osób. W praktyce, ujawnienie takiego czynu będzie skutkowało zatrzymaniem dokumentu prawa jazdy w trakcie prowadzonej kontroli drogowej i przesłaniem go do właściwego starosty, który - wydając decyzję administracyjną - formalnie zatrzyma ten dokument - za pierwszym razem na 3 miesiące. Ujawnienie faktu ponownego kierowania pojazdem w powyższym 3-miesięcznym okresie, będzie oznaczało jego wydłużenie do 6 miesięcy. Kolejnym etapem będzie cofnięcie uprawnienia do kierowania pojazdami - jego przywrócenie zostało obwarowane koniecznością spełnienia wszystkich wymagań stawianych osobie po raz pierwszy ubiegającej się o uprawnienie do kierowania pojazdami.

Także od 1 stycznia br. zmieniły się przepisy dotyczące zatrzymywania praw jazdy. Przypomnijmy, nawet w sytuacji gdy kierowca nie będzie posiadał fizycznie podczas kontroli dokumentu, nie oznacza to, że nie utraci on uprawnień. W takim przypadku, ze strony policji przekazywana jest informacja do starosty, który mimo braku dokumentu, wszczyna procedurę zatrzymania uprawnień na trzy miesiące.

Apelujemy do wszystkich kierowców, aby poruszali się po drogach z rozwagą. Prosimy pamiętać, że kierowcy, którzy jeżdżą w sposób nieodpowiedzialny, nie będą mogli liczyć na pobłażanie i mogą nawet pożegnać się ze swoim dokumentem upoważniającym do kierowania pojazdem.

dk/jk/jn/kw