Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Nowe Miasto Lub./Nidzica: Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa w praktyce

Każdy obywatel naszego kraju ma wpływ na bezpieczeństwo w swoim najbliższym otoczeniu. Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa została uruchomiona we wszystkich województwach. Interaktywne narzędzie pozwala mieszkańcom na wskazanie miejsc, w których zagrożone jest bezpieczeństwo lub porządek publiczny. Dzięki Krajowej Mapie każdy mieszkaniec może przekazywać Policji informację o zagrożeniu bez konieczności wychodzenia z domu. W ubiegłym roku na terenie powiatu nowomiejskiego odnotowaliśmy 110 takich zgłoszeń

Mapa dostępna jest na stronie internetowej każdej komendy wojewódzkiej i powiatowej w Polsce. Jej budowa pozwala bezproblemowo, wręcz intuicyjnie, korzystać z niej każdemu obywatelowi – w przypadku wątpliwości dotyczących poruszania się po mapie i dodawania zgłoszeń, internauci mogą skorzystać z instrukcji obsługi dostępnej na tej samej stronie. Mieszkańcy mogą zaznaczyć na mapie określony obszar i wskazać, jakie zagrożenie ich zdaniem na nim występuje. Do wyboru jest 25 kategorii obejmujących m.in. miejsca, w których dochodzi do aktów wandalizmu, używane lub sprzedawane są środki odurzające, czy przekraczana jest dozwolona prędkość na drodze. Każda informacja przekazywana jest do miejscowej Policji, która sprawdza zasadność zgłoszeń. Dzięki bieżącej aktualizacji Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa każdy mieszkaniec może sprawdzić czy jego zgłoszenie zostało już sprawdzone, czy jest jeszcze w trakcie weryfikacji.

Od momentu uruchomienia KMZB w powiecie nowomiejskim policjanci odnotowali 110 zgłoszeń, z czego 47,71 % zostało potwierdzonych. Zgłoszenia te dotyczyły najczęsciej problemu przekraczania dozwolonej prędkośc (32 zgłoszenia), spożywania alkoholu w miejscach niedozwolonych (23 zgłoszenia), niewłaściwej infrastruktury drogowej (17 zgłoszeń), miejsc grupowania się małoletnich (8), używania środków odurzających (5) oraz nieprawidłowego parkowania (4). W powiecie nidzickim odnotowano ponad 80 zgłoszeń. Około 50 to zgłoszenia prewencyjne, pozostałe dotyczyły ruchu drogowego.

Jak mówi podinsp. Krzysztof Kunicki - I Zastępcą Komendanta Powiatowego Policji w Nidzicy -  potwierdzalność zgłoszeń w przypadku tego powiatu wynosi ok 23%:

Nie zakładam, że jakiekolwiek zgłoszenie jest efektem żartu czy złośliwości. Mieszkańcy maja prawo do subiektywnej oceny różnych sytuacji, z którymi się spotykają i które ich zdaniem wpływają na poczucie bezpieczeństwa. Naszym zadaniem jest im pomóc, o ile to jest możliwe i uzasadnione, bez wcześniejszego uprzedzenia co do wiarygodności informacji. Każde zgłoszenie jest weryfikowane. Procedura weryfikacji wynika wprost z wytycznych Komendanta Głównego Policji. Po pojawieniu się nowego zgłoszenia wyznaczony koordynator niezwłocznie, nie później jednak niż w ciągu 2 dni, przyjmuje zgłoszenie do weryfikacji, sporządza kartę weryfikacji i przekazuje odpowiednim komórkom do sprawdzenia. Weryfikowanie każdego zgłoszenia musi się zakończyć w ciągu 5 dni. Jeżeli zgłoszenie jest potwierdzone pozostaje nadal w naszym zainteresowaniu, a policjanci otrzymują zadania, których celem jest wyeliminowanie zagrożenia.

Policjanci reagują i sprawdzają każde zgłoszenie. W miejscach potwierdzonych, w których występuje przekraczanie prędkości dyslokowane są patrole zespołu ruchu drogowego wyposażone w ręczne mierniki prędkości, a także radiowóz z videorejestratorem, którzy reagują na popełnione wykroczenia. W przypadku punktów spożywnia alkoholu w miejscach niedozwolonych, kierowani są w te miejsca policjanci zepsołu patrolowo-interwencyjnego oraz dzielnicowi. Ponadto wszelkie zgłoszenia dotyczące niewłaściwej infrastruktury drogowej oraz nieprawidłowego oznakowania drogi są sprawdzane przez policjantów ruchu drogowego, a w przypadku potwierdzenia tego zgłoszenia policjanci wystosowują wystąpienia do zarządcy drogi o usunięcie nieprawidłowości.

Jednocześnie przypominamy, że z mapy należy korzystać w sposób rozsądny. Z jednego komputera można zgłosić jedno zagrożenie na dobę. Mapa nie służy do informowania o zdarzeniach, które zagrażają życiu lub zdrowiu. W przypadkach konieczności podjęcia przez policję natychmiastowej interwencji, należy korzystać z numerów alarmowych: 112 i 997.

(lm/rj)

 

 

 

Powrót na górę strony