Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Mrągowo: W pliku banknotów znalazła się fałszywa 20-złotówka

Mrągowscy funkcjonariusze zabezpieczyli banknot, na którym brakowało podstawowych elementów zabezpieczających. Fałszywa 20-złotówka była w pliku pieniędzy, które 40-letni klient banku wpłacał do kasy. Policjanci wyjaśniają w jakich okolicznościach fałszywka została wprowadzona w obieg.

Wczoraj tuż przed godziną 12.00 mrągowscy funkcjonariusze zostali wezwani do jednego z  banków na terenie miasta. Na miejscu okazało się, że jeden z klientów chciał wpłacić na konto ponad 1000 złotych. Mężczyzna wręczył kasjerce plik banknotów o różnym nominale. Wśród nich była również 20-złotówka. Pracownica banku zauważyła, że to właśnie ona nie posiada podstawowych zabezpieczeń. Z uwagi na to, że banknot wyglądał na fałszywy, zatrzymała go i powiadomiła o tym Policję. Funkcjonariusze zabezpieczyli banknot, który rzeczywiście nie posiadał wszystkich elementów zabezpieczających. Mężczyzna, który się nim posłużył, jak wstępnie ustalili funkcjonariusze zrobił to nieświadomie.

Dlatego niezwykle ważne jest, by zawsze sprawdzać elementy zabezpieczające, aby upewnić się czy banknot który posiadamy jest autentyczny.

Jak postępować w przypadku ujawnienia fałszywych pieniędzy?

Pomimo wysokich standardów bezpieczeństwa, także w Polsce dochodzi do przypadków fałszowania bądź wprowadzenia w obieg falsyfikatów waluty krajowej i waluty Euro. Należy podkreślić, że nie ma „perfekcyjnie wykonanych” fałszywych banknotów, których nie dałoby się wykryć, również bez stosowania środków technicznych.

Pamiętaj:

Próba posłużenia się fałszywym banknotem jest przestępstwem. Fałszywe banknoty są zatrzymywane bez prawa do zwrotu ich równowartości (Art. 35 ustawy o NBP (Dz. U. 05.1.2 z późniejszymi zmianami); zarządzenie Prezesa NBP w sprawie zatrzymywania fałszywych znaków pieniężnych (M.P. 89.32.255 z późn. zm.)

Nie wprowadzaj falsyfikatu do obiegu. Skontaktuj się z Policją!

ZASADY ZACHOWANIA OBYWATELA W SYTUACJI POSIADANIA FAŁSZYWEGO BANKNOTU

 1. Nie dopuść do wejścia w posiadanie fałszywego banknotu poprzez:

•   zapoznanie się z wyglądem autentycznych banknotów,

•   zdobycie jak największej ilości informacji o zabezpieczeniach znajdujących się na banknotach, zabezpieczenia są to specjalne znaki mające ułatwić rozpoznanie banknotu autentycznego; informacje o banknotach i ich zabezpieczeniach można znaleźć w oddziałach NBP lub na stronach internetowych NBP; zabezpieczenia to między innymi znak wodny, nitka zabezpieczająca, recto-verso, farba zmienna optycznie, efekt kątowy, farby wyczuwalne dotykiem i inne,

•   dokładne obejrzenie banknotów różnych nominałów, odszukanie na nich zabezpieczeń i zapamiętanie ich wyglądu lub dotyku,

•   sprawdzenie zabezpieczenia na banknotach otrzymywanych np. w sklepie, kasie,

•   nie wstydź się spojrzenia na banknot pod światło (znak wodny, nitka zabezpieczająca, recto-verso), pochylenia banknotu (farba zmienna optycznie, efekt kątowy) czy chociaż przeciągnięcia palcem po powierzchni banknotu (farba wyczuwalna dotykiem), oglądając banknot nie stawiasz nikomu zarzutów ani podejrzeń - po prostu sprawdzasz autentyczność, masz do tego prawo, pozwoli ci to uniknąć strat i kłopotów.

 2. Jeżeli otrzymany banknot okaże się nieautentyczny lub budzący wątpliwości co do autentyczności i zorientujesz się o tym po odejściu od kasy, to nie próbuj:

•   zapłacić tym banknotem,

•   rozmienić banknotu na drobne,

•   dać dziecku, jako osobie poza podejrzeniami ponieważ popełnisz przestępstwo: art. 310 lub 312 kodeksu karnego.

 3. Jeżeli masz podejrzenia, że banknot, który posiadasz, jest nieautentyczny, zgłoś się z nim do najbliższej jednostki policji albo do banku w celu sprawdzenia jego autentyczności. Zgodnie z art. 304 kodeksu postępowania karnego masz społeczny obowiązek tak postąpić.

Bank lub policja zatrzymają twój banknot za pokwitowaniem i przekażą go do ekspertyzy do NBP. Udostępnienie danych osobowych jest konieczne i ważne, ponieważ - jeżeli banknot okaże się autentyczny, a jedynie zniszczony, otrzymasz zwrot równowartości. Niestety w przypadku potwierdzenia w wyniku ekspertyzy nieautentyczności banknotu, zostanie on zatrzymany bez prawa do zwrotu równowartości zgodnie z art. 35 ustawy o Narodowym Banku Polskim (Dz.U. Nr 140, poz.938 z późn.zm.)

Żródło: http://www.nbp.pl/home.aspx?f=/faq/008.html

 

(dk/rj)

Powrót na górę strony