Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Nowe Miasto Lub.: Chroniąc pieszych i rowerzystów. O działaniach policyjnej drogówki

Nowomiejscy policjanci ruchu drogowego prowadzili kolejną akcję „NURD”, która miała na celu zwrócenie szczególnej uwagi na bezpieczeństwo tzw. „niechronionych uczestników ruchu drogowego”, czyli pieszych i rowerzystów. Na terenie powiatu nie było zdarzeń drogowych z udziałem jednych i drugich. Niestety nie obyło się bez mandatów.

Wczoraj na terenie powiatu nowomiejskiego policjanci drogówki przeprowadzili kolejne działania pod nazwą „Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego”.

Do kogo są skierowane te działania?

Działania te mają wpłynąć na poprawę bezpieczeństwa w ruchu drogowym, a zwłaszcza na przestrzeganie przepisów związanych z korzystaniem z dróg przez pieszych oraz rowerzystów. Policjanci sprawdzali przede wszystkim sposób przekraczania jezdni, chodzenie jej właściwą stroną przy braku chodników i wyprzedzanie na przejściach dla pieszych. Zwracali również uwagę, czy piesi posiadają obowiązkowe odblaski oraz wyposażenie rowerów.

W trakcie czwartkowej akcji policjanci ukarali mandatami karnymi 10 pieszych, w większości przypadków za niewłaściwe przechodzenie przez jezdnię. Nie tylko jednak piesi popełniali wykroczenia. Funkcjonariusze ukarali także mandatami 10 kierujących, którzy popełnili wykroczenia względem pieszych. 

Akcja „NURD” jest realizowana po kątem eliminowania negatywnych zachowań wśród pieszych. Jednak jej celem jest także reagowanie na przewinienia kierowców, którzy swoim nieodpowiedzialnym postępowaniem mogą narazić na niebezpieczeństwo pieszych lub rowerzystów. 

Warto pamiętać

Ignorowanie przepisów zarówno przez pieszych jak i kierujących może skończyć się tragicznie. Pieszego chroni tylko jego własny zdrowy rozsądek oraz odpowiednie zachowanie.  Zdarzenie z udziałem  pieszego już przy prędkościach pojazdu rzędu 20-30 km/h naraża go na poważne konsekwencje. Przy prędkości 50 km/h, pieszy ma około 50 proc. szans na przeżycie, ale już przy prędkości około 80 km/h jego szanse na przeżycie są bliskie zeru. W warunkach ograniczonej widoczności miejmy ze sobą odblask, także w mieście w świetle latarni jesteśmy wtedy bardziej widoczni niż byśmy nie mieli go wcale. Należy także bezwzględnie stosować się do przepisów, przechodzić przez jezdnię tylko w miejscach wyznaczonych, a i w tych miejscach  stosować zasadę „ograniczonego zaufania”, ponadto, gdy widzimy, że kierowca nie zwalnia, nie wchodźmy na przejście. To, że widzimy samochód, nie znaczy wcale, że kierowca także widzi nas.

lm/af

  • Policjanci rd podczas czynności służbowych
Powrót na górę strony